Vláda schválila testy ve školách i v zaměstnání, ošetřovné a bonus pro lidi v karanténě
- Vláda schválila testy ve školách i ošetřovné, lockdown a povinné očkování ne
19. listopadu 2021
Kvůli zhoršující se epidemii koronaviru vláda dnes schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Firmy musí také od pondělí pravidelně jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Úřady by měly co nejvíce využívat práci z domova. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že Česko nebude následovat příklad Rakouska, které dnes vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19.
Vláda rovněž schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Příspěvek by měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty. Obě podpory by se měly vyplácet zpětně od listopadu. Novely ale musí ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident.
Ve čtvrtek laboratoře odhalily 13.374 případů koronaviru. Je to o bezmála 3000 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 4750, skoro 700 pacientů je v těžkém stavu. Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za uplynulých sedm dní na 100.000 obyvatel. K dnešku stouplo z 819 na 847.
Nejvíc se nákaza šíří na Moravě. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně kvůli covidu omezí provoz včetně ambulancí. Naplnila kapacitu intenzivních lůžek, chybí především sestry. Armáda k dnešnímu dni slouží ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, které trpí nedostatkem personálu, v pondělí začne pomáhat v dalších 15.
Od pondělí se už nebudou uznávat až na výjimky negativní testy na koronavirus jako covidový certifikát. Lidé se budou muset například u kadeřníka či v restauraci prokázat kompletním očkováním, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není potřeba vyhlásit nouzový stav, opatření se budou moci nadále řídit pandemickým zákonem.
I po zpřísnění pravidel se ale neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě budou moci v ubytovacích službách prokázat PCR testem. K udělení výjimky vládu ve čtvrtek vyzvala Asociace hotelů a restaurací ČR. Pokud by se nemohli ubytovat lidé cestující za prací, ochromilo by to podle ní činnost firem.
Plošné testování ve školách se bude konat každé pondělí. Trvat by mělo do konce února, nebude se týkat očkovaných. Stát pro školy zajistí antigenní testy. Chce využít možnosti doobjednat 1,6 milionu testů z předchozí zakázky, kterou v červenci vyhrála firma Batist Medical. Na jednání vlády v pondělí mají všichni ministři předložit požadavky na testy nejen pro školy do konce února.
Povinnost testovat neočkované zaměstnance ve firmách se týká také živnostníků. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, jak o tom vláda uvažovala. Podniky mohou použít antigenní testy, včetně samotestovacích sad. Pokud se zaměstnanec testovat odmítne, musí dodržovat protiepidemická opatření. Musí nosit respirátor po celou pracovní dobu, dodržovat rozestupy, oddělené stravování, omezený styk s ostatními. Odmítnutí se testovat musí navíc zaměstnavatel nahlásit příslušné krajské hygienické stanici.
Stejně jako na zaměstnance bude nahlíženo také na profesionální sportovce, kteří se připravují na utkání. U těch vláda vypustila podmínku prokázání se výhradně dokladem o dokončeném očkování nebo prodělání covidu.
Stát se shodl se zástupci podnikatelů na obnovení programů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a kompenzačního bonusu pro živnostníky. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle ministra Karla Havlíčka (ANO) navrhuje, aby kritériem pro čerpání z dotačních titulů byl jako dříve pokles obratu o 50 procent za určité období letošního roku v porovnání se stejnou dobou roku 2019. Podnikatelé podle něj žádají hranici pro vstup 30 procent. Pokud by byl schválen návrh podnikatelů a dotace by mohlo využít více firem, nebyla by podpora tak vysoká, uvedl ministr.
Podle Věslava Michalika (STAN), který je nominován na ministra průmyslu a obchodu v chystané vládě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN, je pomoc podnikatelům nutné dobře zvážit. Vzhledem ke schodkovému hospodaření bude jakákoliv podpora financována dalším dluhem, míní. Zároveň je pomoc třeba vázat na ta opatření vlády, která by konkrétní provozovny uzavřela nebo významně omezila, řekl Michalik ČTK.
Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) dnes kritizoval Babišovu vládu za to, že v době sílící epidemie výrazně omezila komunikaci s krajskými samosprávami a nekoordinuje s nimi další postup. Hejtmanům podle něj chybí informace, jak bude stát v boji se sílící pandemií dál pokračovat.
Neočkovaným lidem se od pondělí ztíží návrat do ČR z Kanárských ostrovů a Madeiry. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území červená, což značí vysokou míru rizika nákazy. Kvůli plošné uzávěře Rakouska nebudou také smět lidé do sousední země na turistické cesty. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR se to dotkne zhruba 3500 českých lyžařů. Cestovní kanceláře nabízejí změnu termínu nebo destinace. - Výběr omezení maloobchodu a služeb
19. listopadu 2021
Výběr omezení maloobchodu a služeb od 22. listopadu:
- V maloobchodních prodejnách zboží a služeb a provozovnách těchto služeb může být pouze jeden zákazník na 10 m2 prodejní plochy. V případě provozovny s prodejní plochou menší než 10 m2 se toto omezení nevztahuje na dítě mladší 15 let doprovázející zákazníka a na doprovod zákazníka, který je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením, v případě ostatních provozoven se toto omezení nevztahuje na dítě mladší 12 let doprovázející zákazníka.
- Zákazníci se nesmí zdržovat v kratších vzdálenostech než 1,5 metru, nejde-li o členy domácnosti.
- Provozovatel musí zajistit řízení front čekajících zákazníků.
- V provozovnách musí být dezinfekční prostředky, zajištěné informování zákazníků o pravidlech a maximální možná cirkulace vzduchu.
- V provozovnách holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solárií, kosmetických, masérských a obdobných regeneračních nebo rekondičních služeb a provozování živnosti, při níž je porušována integrita kůže, musí být mezi místy, kde jsou zákazníkům poskytovány služby, vzdálenost alespoň 1,5 metru.
- V provozovnách stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték, heren a kasin musí být zákazníci vždy usazeni, a to tak, že je mezi nimi odstup alespoň 1,5 metru, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu. U jednoho stolu může být nejvýše šest osob, s výjimkou osob ze společné domácnosti (u velkých stolů může být více osob, mezi skupinami nejvýše šesti osob musí být rozestup alespoň 1,5 metru).
- V případě produkce živé hudby musí být vzdálenost zákazníků od místa určeného pro vystupující nejméně dva metry.
- Na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách musí být odstupy mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy nejméně dva metry a nádoby s dezinfekčními prostředky u každého prodejního místa.
- Negativní testy na koronavirus se od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. Například u kadeřníka, v restauracích, v hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Platit to bude i pro vstup osob do většiny vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích, používání sportovišť ve vnitřních prostorech (s výjimkou hodin tělesné výchovy), ale i například pro konzumaci potraviny v prostorech určených pro konzumaci na místě zakoupených potravin či pro použití lanovek a lyžařských vleků. Výjimku budou dále mít děti do 12 let, děti a mladí do 18 let se budou moci prokázat PCR testem, stejně jako například lidé po první dávce očkování nebo druhé, od jejíž aplikace ještě neuplynulo 14 dní.
- Ubytovací služby za rekreačním účelem budou od pondělí také dostupné jen lidem s dokončeným očkováním nebo těm, kteří v posledním půl roce prodělali covid-19.
- Neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě se budou v ubytovacích službách moci i po zpřísnění opatření prokázat PCR testem. Ubytovat se v hotelech či penzionech budou moci od pondělí dále například lidé, kteří odjíždějí za účelem péče o jiného člověka, a také ti, kteří se ubytovali v době účinnosti současných pravidel. Nutný bude ale PCR test.
- Pro návštěvy v nemocnici se budou lidé moci nadále prokazovat i antigenním testem.
- Rozestupy alespoň 1,5 metru budou nutné i ve vnitřních vymezených přepravních prostorách lanových drah a lyžařských vleků, a to nejde-li o osoby ze společné domácnosti nebo žáky jedné školy a osoby je dozorující.
- Pro shromažďování bude platit, že koná-li se shromáždění mimo vnitřní prostory staveb, jeho účastníci se mohou shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a musí dodržovat rozestupy mezi skupinami účastníků alespoň dva metry. Pro shromáždění ve vnitřních prostorech účastníci musí dodržovat, s výjimkou osob ze společné domácnosti, rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do vnitřního prostoru si dezinfikovat ruce. - Vláda schválila návrhy krizového ošetřovného a bonusu pro lidi v karanténě
19. listopadu 2021
Vláda dnes schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Na twitteru to oznámila ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD). Novely musí je ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident, aby začaly platit. Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.
"Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve," uvedla ministryně.
Příspěvek k náhradě mzdy či platu pro lidi v izolaci a karanténě, který Maláčová nazývá "izolačkou", se vyplácel už od března do konce června. Měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty. K náhradě 60 procent redukovaného příjmu se má podle návrhu platit až 370 korun na den, a to až 14 dnů. Celkem s tímto bonusem by ale lidé neměli pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak má odečíst ze sociálních odvodů. Opatření by mělo být možné využít až do konce června příštího roku.
Podle návrhu by se pobírání ošetřovného při nařízeném uzavření tříd či škol mělo prodloužit z běžných devíti dnů na celou dobu karantény. Dávka z nemocenského pojištění se měla zvednout ze 60 na 80 procent redukovaného základu výdělku. Denní částka by nesměla být nižší než 400 korun. Ošetřovné by se neposkytovalo za dny prázdnin či ředitelského volna. Krizové ošetřovné by pobírali i lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze by měli mít nárok i takzvaní dohodáři. Opatření má podle návrhu fungovat do konce února příštího roku. Podobná pravidla platila už v minulém a předminulém školním roce.
Podle podkladů k návrhu o karanténním bonusu nařízených karantén rychle přibývá. "V září 2021 šlo asi o 7000 případů, v říjnu potom již o asi 25.000 případů a do poloviny listopadu o více jak 60.000 případů. Je tedy zřejmé, že za celý měsíc listopad tento počet výrazně přesáhne 100.000 případů," uvedlo ministerstvo práce. Pokud by podle něj byla nynější vlna epidemie podobná jako letos na jaře, náklady na příspěvek k náhradě mzdy by mohly činit asi 1,2 až 1,3 miliardy korun. Pokud by se příští rok na jaře epidemická vlna opakovala, potom by se náklady zvýšily ještě o další 1,1 až 1,2 miliardy korun, uvedlo v podkladech ministerstvo.
Na zvýšení a prodloužení ošetřovného by mohlo být od začátku listopadu do konce února potřeba asi čtvrt miliardy korun. Autoři novely počítali v průměru s 2000 případy měsíčně.
Ministerstvu práce peníze na nemocenské dávky chybí. K 10. listopadu vyčerpalo 96 procent vyčleněné letošní sumy, tedy 45,5 miliardy korun. Žádalo o posílení celkové částky. - Vojtěch: Firmy budou muset od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky
19. listopadu 2021
Zaměstnavatelé budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Opatření se týká také živnostníků. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, jak o tom vláda uvažovala. Podniky budou moci k testování použít antigenní testy, včetně samotestovacích sad. Stejně jako na zaměstnance bude nahlíženo také na profesionální sportovce, kteří se připravují na utkání. U těch vláda vypustila podmínku prokázání se výhradně dokladem o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.
Testování se nebude týkat podle Vojtěcha lidí, kteří pracují z domova nebo nepřicházejí do kontaktu s jinými lidmi. "Pokud je tam nějaký kontakt v rámci nějaké společné šatny nebo něčeho podobného, tak samozřejmě otestován (daný člověk) být musí. Ale pokud je to nějaký typ práce třeba v přírodě, kde je ta osoba sama, testování není nutné provést," uvedl.
V případě, že se zaměstnanec odmítne otestovat, musí podle Vojtěcha dodržovat protiepidemická opatření. Musí nosit respirátor po celou pracovní dobu, dodržovat rozestupy, oddělené stravování, omezený styk s ostatními. Odmítnutí se testovat musí navíc zaměstnavatel nahlásit příslušné krajské hygienické stanici. Pokud má zaměstnanec pozitivní výsledek testu, musí podle Vojtěch opustit pracoviště a podstoupit PCR test pro potvrzení nákazy. "Do jeho výsledku trvá překážka na straně zaměstnavatele," řekl dále Vojtěch.
U testování očkovaných lidí nad 60 let provedli odborníci podle Vojtěcha další analýzu. Tento krok není podle něj nyní namístě. Jejich testování není zdůvodnitelné, uvedl.
Firmy jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) na testování připraveny, část jich testovala nepřetržitě. Není podle něj ani problém s nedostatkem testů. Distributoři jich mají momentálně na skladě tři miliony, což by podle Havlíčka mělo stačit na 14 dnů.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že firmy budou moci jako na jaře čerpat na testy příspěvky. Měly by být i ve stejné výši, tedy 60 korun na test přes úlevy ze zdravotního pojištění. - Vláda dnes schválila pravidelné plošné testování v ZŠ a SŠ, bude každé pondělí
19. listopadu 2021
Vláda dnes schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Na twitteru to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Plošné testování ve školách avizoval již po čtvrtečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že by mělo pokračovat do konce února.
"Vláda rozhodla o pravidelném plošném testování v základních a středních školách. Probíhat bude každé pondělí," uvedl dnes Plaga na twitteru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude účinnost nového opatření od 6. prosince a naváže na již dříve schválené dvě vlny plošného testování 22. a 29. listopadu. "Nyní tedy od dalšího týdne každé pondělí bude probíhat screeningové testování ve školách v zásadě za stejných podmínek (jako dříve)," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Již ve čtvrtek uvedl, že stát pro školy zajistí antigenní testy a očkovaní se testovat nebudou.
Babiš dnes potvrdil čtvrteční vyjádření Plagy, že k zajištění dostatečného počtu testů chce stát využít možnosti doobjednat 1,6 milionu testů z předchozí zakázky, kterou v červenci vyhrála firma Batist Medical. „Pan (předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel) Švagr to dostal za úkol a vypadá to, že ta opce dopadne, tudíž bychom měli pokrytý (testy) i ten 6. prosinec,“ řekl premiér v demisi. Na jednání vlády v pondělí podle něj mají všichni ministři předložit požadavky na testy nejen pro školy do konce února. Plaga již avizoval, že vládě navrhne, aby se školám podobně jako na jaře zajistilo vedle antigenních testů opět i proplácení přesnějších PCR testů.
Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodnou krajské hygienické stanice. Záměr ukončit testování ve školách ale kritizovali odborníci, kteří vyzývali k tomu, aby se vláda kompletně inspirovala takzvaným bavorským modelem, který testování ve školách zahrnuje.
Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a místopředsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová ve čtvrtek uvedly, že s pravidelným testováním žáků na covid-19 souhlasí. Podle nich může přispět k zajištění lepší bezpečnosti a chodu škol. Podle Plagy a předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby (ODS) mělo rozhodnutí o testování přijít dřív, jak to požadovaly ministerstvo školství a kraje.
V části škol se testovalo už od začátku listopadu. V pondělí 1. listopadu odhalily testy v osmi okresech asi 700 pozitivně testovaných. O týden později se testovalo v 31 okresech a nákaz bylo 3423, z nich více než tři čtvrtiny byly na základních školách. Ve 23 okresech se testovalo také v pondělí 15. listopadu, výsledky ještě k dispozici nejsou. - Jednání vlády 22. listopadu 2021
18. listopadu 2021
Na programu dále mimo jiné:
- novela zákona o platebním styku
- novela zákona o Antarktidě. - Testy nebudou od pondělí sloužit až na výjimky jako covidový certifikát
18. listopadu 2021
Negativní testy na koronavirus se od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. O zpřísnění opatření inspirovaném takzvaným bavorským modelem dnes rozhodla dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO). Například u kadeřníka, v restauracích, v hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Kabinet se také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných pracovníků ve firmách se státním příspěvkem. Opatření by mohla platit do konce února. V jednání jsou náhrady pro podnikatele kvůli očekávanému snížení tržeb.
Odlišný přístup k omezení šíření covidu-19 představil ohledně covidových certifikátů budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) za AntiCovid tým koaličních ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN. Mimo jiné chce, aby byl pro vstup do řady provozoven služeb uznáván také negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Válek ale připustil, že na některé akce by tento test neplatil.
Kabinet dnešním zpřísněním opatření reagoval na prudký růst nákaz v Česku v poslední době, který má dopady i na nemocnice. V 18 zdravotnických a sociálních zařízeních už pomáhají vojáci, do pondělí nastoupí do dalších 15. Armáda zároveň eviduje desítky žádostí o výpomoc.
V úterý přibylo přes 22.500 případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den za celou dobu epidemie v zemi. Ve středeční státní svátek vykázala statistika přes 14.100 nakažených, když o volných dnech se méně testuje. Navzdory tomu byl počet nákaz asi o 600 vyšší než před týdnem a o 2500 vyšší než v pondělí.
Výjimka v prokazování bude platit jen pro děti do 12 let věku. Covidovým certifikátem v podobě PCR testu se nadále budou moci prokazovat lidé do 18 let, lidé, kteří nemají dokončené očkování, a ti, kteří se podle potvrzení lékaře nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Budou mít nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění, očkovaní lidé dál na dva hrazené testy. Zdravotní pojišťovny nebudou lidem proplácet antigenní testy.
Prokazování testem bude nadále možné také například při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR i antigenní testy se budou uznávat rovněž pro návštěvy nemocnic nebo zařízení sociálních služeb, nikoli však samotesty. Využívání samotestů nebude možné na vysokoškolských kolejích. Ubytování bude možné pouze s očkováním, prodělanou nemocí, PCR testem ne starším než 72 hodin nebo antigenním testem z odběrového místa ne starším než 24 hodin. Test budou studenti potřebovat každých sedm dní. Věznice budou od pondělí vyžadovat od návštěv certifikát o očkování, prodělané nemoci či negativním PCR testu.
Testování ve školách mělo původně skončit s listopadem, když podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nemá dostatečný efekt. Odborníci ale takový plán kritizovali. Nyní chce ministerstvo zdravotnictví testování ve školách nastavit tak, aby nemusely do karantény chodit celé třídy, ale jen nakažený žák. Do pondělí bude kabinet shromažďovat požadavky na zajištění testovacích sad tak, aby jich bylo dost do konce února. Dosud bylo schváleno poslední plošné testování antigenními samotesty ve školách na pondělí 22. a 29. listopadu.
Ministr školství Robert Plaga oznámil, že vládě navrhne, aby se školám opět zajistilo i proplácení přesnějších PCR testů. Rozhodnutí o testování podle něj mělo přijít dřív.
Školské asociace s pravidelným testováním žáků souhlasí. Mohlo by podle nich přispět k lepšímu zajištění bezpečnosti a chodu škol, navíc mají školy organizaci testování už vyzkoušenou a samotné testování nedělá velké problémy ani žákům.
Parametry testování zaměstnanců ve firmách projedná vláda v pátek, státní příspěvek by měl být stejný jako na jaře. Nyní testuje pracovníky na vlastní náklady v nějakém rozsahu třetina členských firem Svazu průmyslu a dopravy, k zapojení více podniků by podle něj pomohly právě státní dotace. Hospodářská komora ale uvedla, že od znovuzavedení plošného testování ve firmách si nelze moc slibovat, na jaře byl podle ní záchyt nakažených nízký. Při jarní vlně epidemie se testování týkalo nejprve podniků s více než 250 pracovníky, postupně kabinet zavedl závazné testy i v nejmenších firmách, u živnostníků a ve veřejném sektoru. Podniky mohly na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění, maximálně si ale mohly nárokovat čtyři testy na zaměstnance za měsíc.
V pátek by měl kabinet posoudit také návrhy na znovuzavedení takzvaného krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent a obnovení příspěvku pro lidi v izolaci a v karanténě, aby se jim kvůli ztrátě části výdělku nevyhýbali. Jde o legislativní změny, které by následně museli schválit obě parlamentní komory a podepsat prezident.
Návrhy programů na podporu podnikatelů má končící vláda posoudit v pondělí. Půjde o opětovné zavedení dotačních titulů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a také o tzv. kompenzační bonus pro živnostníky. Podrobnosti kabinet dojednává s profesními svazy. Například Asociace malých a středních podniků a živnostníků je proti zamýšlené podmínce poklesu obratu o polovinu, na podporu by podle ní dosáhlo minimum podnikatelů. Asociace očekává, že po zrušení možnosti prokázat se při vstupu do služeb negativním testem klesnou restauracím tržby o 30 až 40 procent. Divadla v Olomouckém kraji očekávají pokles návštěvnosti až o pětinu, podobně jako karlovarská KV Arena v bazénovém centru i na hokejových zápasech.
Zhoršující se epidemická situace zvýšila zájem o očkování proti covidu-19. Fronty na očkovacích místech se ale až na výjimky podle zjištění zpravodajů ČTK netvoří. Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní chystá stanovisko k možnému zkrácení intervalu pro posilující třetí dávku vakcíny. V současnosti ji lidé mohou dostat nejdříve po půl roce, někteří odborníci navrhují zkrátit lhůtu na pět měsíců.