Input:

Regulace loterií a podobných her vyhláškou obce Garance

11.3.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11.8.2 Regulace loterií a podobných her vyhláškou obce

Mgr. Jan Břeň

Povolování k provozování výherních hracích přístrojů

V souladu s § 18 odst. 1 písm. a) zákona č. 202/1990 Sb. povolení k provozování výherních hracích přístrojů vydává na žádost obecní úřad pro svůj územní obvod, a to v přenesené působnosti.

Má-li být provozovatelem výherního hracího přístroje samotná obec ve svém územním obvodu, potom v tomto případě vydává povolení k provozování výherních hracích přístrojů krajský úřad § 18 odst. 1 písm. b) zákona č. 202/1990 Sb.

Je-li výherní hrací přístroj na českou měnu provozován v kasinu a u výherních hracích přístrojů na cizí měnu, povolení k provozování výherních hracích přístrojů vydává na žádost Ministerstvo financí § 18 odst. 1 písm. c) zákona č. 202/1990 Sb.

Povolení se vydává nejdéle na dobu jednoho kalendářního roku. Po zaplacení správního poplatku orgán, který provoz výherního hracího přístroje povolil, vydá povolení a známku. Provozovatel je povinen známkou označit výherní hrací přístroj nejpozději do 15 dnů od začátku platnosti povolení na viditelném místě tak, aby nebylo možno známku poškodit. Náležitosti známky stanoví právní předpis, kterým je vyhláška č. 223/1993 Sb., o hracích přístrojích. Podle Sazebníku položky 21 zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, činí správní poplatek za vydání povolení k provozování loterie nebo jiné podobné hry 5 000 Kč; změna předmětného povolení je podrobena správnímu poplatku ve výši 3 000 Kč.

Rozpočtové aspekty loterií a jiných podobných her

Do konce roku 2011 bylo možné, aby obce zavedly místní poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj ve smyslu § 10a zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Zákon č. 458/2011 Sb., o změně zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů, však tento místní poplatek s účinností od 1. ledna 2012 bez náhrady v zákoně č. 565/1990 Sb. zrušil. Zároveň přechodné ustanovení stanovilo, že správa předmětného místního poplatku po 1. lednu 2012 se za období před 1. lednem 2012 bude řídit i nadále dosavadní právní úpravou, tj. jak podle dosavadního znění zákona o místních poplatcích, tak samozřejmě i obecně závazných vyhlášek obce vydaných na základě tohoto zákona.

Zrušený místní poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj byl s účinností od 1. ledna 2012 vtělen do nově zavedeného odvodu z loterií a jiných podobných her. Rozpočtové určení odvodu z loterií a jiných podobných her upravuje ustanovení § 41i zákona č. 202/1990 Sb. Část odvodu připadající na tzv. dílčí základ odvodu (viz § 41b zákona č. 202/1990 Sb.) z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení jde (s účinností od 1. ledna 2016) z 63 % rozpočtům obcí (předtím to bylo 80 %; zbývající část do státního rozpočtu). Procento, kterým se jednotlivé obce podílejí na části odvodu jednotlivého poplatníka odvodu, se stanoví v závislosti na poměru průměrného počtu povolených přístrojů a zařízení tomuto poplatníkovi umístněných na území dané obce v jednotlivých dnech odvodového nebo zálohového období k celkovému průměrnému počtu povolených přístrojů a zařízení tomuto poplatníkovi v těchto dnech.

Další části odvodu podléhají rozdělení mezi státní rozpočet (70 %) a obecní rozpočty (30 %). Procento, kterým se jednotlivé obce podílejí na části tohoto odvodu, se stanoví obdobně jako procento, kterým se obce podílejí na procentní části celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob podle zákona upravujícího rozpočtové určení daní, viz zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení výnosů některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům (zákon o rozpočtovém určení daní) s tím, že se postupuje podle vyhlášky k provedení tohoto zákona účinné od 1. září odvodového období. Do nabytí účinnosti této vyhlášky se postupuje podle účinné vyhlášky.

Procesní záležitosti ve věcech loterií a jiných podobných her

Podle § 45 odst. 1 zákona č. 202/1990 Sb. pro řízení ve věcech loterií a jiných podobných her platí (použije se) správní řád (tj. zákon č. 500/2004 Sb.), pokud zákon č. 202/1990 Sb. nestanoví jinak.

Zákon č. 202/1990 Sb. výslovně stanovuje, že žádné povolení vydané podle tohoto zákona (např. k provozování výherních hracích přístrojů či loterií a tombol) nelze převést na jinou osobu (§ 45 odst. 2).

K procesním otázkám je vhodné dále zmínit, že podle § 45 odst. 3 zákona č. 202/1990 Sb. platí, že obec, na jejímž území mají být loterie nebo některý (zákonem taxativně vymezený) typ jiné podobné hry provozovány, je účastníkem řízení v případě prvního správního řízení o vydání povolení k provozování této loterie nebo jiné podobné hry v provozovně na určité adrese. Jedná se např. o sázkové hry provozované ve zvláště k tomu určených hernách (kasinech), či o řízení o povolení umístění jednotlivých koncových interaktivních videoloterních terminálů nebo lokálních loterních systémů na území obce. Využije-li obec svého práva vyjádřit se v tomto řízení, je povinna své vyjádření odůvodnit z hlediska ochrany místních záležitostí veřejného pořádku.

Regulace loterií a jiných podobných her obecně závaznou vyhláškou obce

S účinností od 1. září 1998 bylo do § 50 odst. 4 zákona č. 202/1990 Sb. vloženo zmocňovací ustanovení, podle něhož obec mohla stanovit obecně závaznou vyhláškou vydanou v samostatné působnosti, že výherní hrací přístroje mohou být provozovány pouze na místech a v čase vyhláškou určených, nebo stanovit, na kterých veřejně přístupných místech v obci je provozování výherních hracích přístrojů zakázáno.

Stávající zmocňovací ustanovení § 50 odst. 4 zákona č. 202/1990 Sb. je mnohem širší, neboť obec může stanovit obecně závaznou vyhláškou větší okruh sázkových her, které mohou být provozovány pouze na místech a v čase touto obecně závaznou vyhláškou určených, nebo stanovit, na