Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Monika Schön, Ph.D.
Úprava poměrů jako podmínka rozvodu manželství
Jestliže má být rozvedeno manželství rodičů nezletilého dítěte, podmínkou jeho rozvodu je předchozí úprava poměrů k dítěti pro dobu po rozvodu manželství soudem (§ 755 odst. 3). Soud může o poměrech k dítěti rozhodnout autoritativně, nebo schválit dohodu rodičů. Podmínkou rozhodnutí v obou případech je vedení řízení o rozvod manželství v době vyhlášení rozsudku, jímž jsou upravovány poměry k dítěti pro dobu po rozvodu manželství (srov. dikci § 906 odst. 1 – "má-li být rozhodnuto o rozvodu manželství rodičů...", a dále § 1 odst. 2 ZŘS ve spojení s § 154 odst. 1 OSŘ). Důvodem takové podmínky je skutečnost, že soudní rozhodnutí má reálně upravit stávající poměry účastníků, nemá být pouhým akademickým výrokem pro hypotetickou situaci, která v době rozhodování soudu není ještě vůbec aktuální.
Lidskoprávním podkladem při úpravě poměrů k dítěti je čl. 32 odst. 4 Listiny základních práv a svobod, stanovící základní výkladové pravidlo a též konkrétní podmínky pro zásahy státu do vztahů mezi rodiči a dětmi, na úrovni mezinárodních smluv pak zejména ustanovení čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.
Dohoda rodičů
Při úpravě poměrů k dítěti musí být vždy preferována dohoda rodičů. Dosažení shody mezi rodiči dává vyšší předpoklad stability poměrů, dobrovolného plnění ze strany každého z rodičů, rodiče nemusejí mít pocit "poraženého" a jejich případná vzájemná nevraživost se (natolik) nepromítá do vztahů k dítěti. Dohoda rodičů je také promítnutím požadavku nezasahování státu do soukromého a rodinného života, pokud to není nezbytně nutné, plynoucího mj. z čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a čl. 32 odst. 4 Listiny základních práv a svobod.
Soud vede účastníky k dohodě (smírnému řešení). Za tím účelem je také má informovat o možnostech mimosoudního smírčího či mediačního jednání (§ 9 ZŘS). Jedná se mj. o plnění pozitivního závazku státu plynoucího z čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (k pozitivnímu závazku státu srov. dále komentář k § 888).1
Vzhledem k tomu, že se jedná o otázky výkonu rodičovské odpovědnosti, je nutno též při uzavírání dohody o úpravě poměrů k dítěti dbát požadavků (zásad) uvedených v § 875 odst. 1 (zásada výkonu rodičovské odpovědnosti v souladu se zájmy dítěte), v § 875 odst. 2 (ochrana participačních práv dítěte) a v § 876 odst. 1 (zásada výkonu rodičovské odpovědnosti rodiči ve vzájemné shodě).
Obsahem dohody rodičů zpravidla bývá nejen úprava péče o dítě a styku nerezidenčního rodiče s dítětem, ale též výživného, ačkoliv povinnost a právo na výživné nejsou součástí rodičovské odpovědnosti (srov. § 858 a § 859). Rodiče se mohou dohodnout na kterékoliv z forem péče o dítě uvedené v § 907 odst. 1 (k tomu srov. dále komentář k § 907).
Upravuje-li soud poměry k dítěti a rodiče uzavřou dohodu o předmětu řízení, soud ji vždy schválí, ledaže by obsah dohody byl v rozporu se zájmy dítěte (odst. 2 komentovaného ustanovení. Totéž lze dovodit rovněž z § 876 odst. 1 a § 866.). Proti výroku rozsudku, jímž byla dohoda rodičů schválena, není odvolání přípustné (srov. § 476 ZŘS).
Rozhodnutí soudu
Nedohodnou-li se rodiče o úpravě poměrů k dítěti, rozhodne o ní soud svým autoritativním rozhodnutím. Autoritativní rozhodnutí je s ohledem na shora uvedené nutno vnímat jako sekundární řešení, k němuž lze přistoupit pouze za podmínky nemožnosti dosažení dohody mezi rodiči, přičemž k dohodě má soud rodiče aktivně vést (též za pomoci smírčího či mediačního jednání, srov. § 9 ZŘS).
Při rozhodování o úpravě poměrů k dítěti soudem je určujícím kritériem zájem dítěte. Tento požadavek zákon dále rozvíjí tak, že ukládá soudu "brát v úvahu" vztah dítěte ke každému z rodičů a vztah k sourozencům, popřípadě i prarodičům. Konkretizace kritérií pro rozhodování soudu je dále obsažena v § 907 odst. 2 (srov. komentář k tomuto ustanovení).
Procesní aspekty
Jedná se o řízení ve věcech péče soudu o nezletilé podle § 466 ZŘS, účastníky řízení jsou rodiče a dítě, případně navrhovatel, je-li od nich odlišný (§ 6 ZŘS), ve věci samé soud rozhoduje rozsudkem. Dovolání proti rozsudku odvolacího soudu není přípustné (§ 30 odst. 1 ZŘS), což řada familiaristů považuje za výrazný deficit právní úpravy. Úlohy sjednotitele judikatury v této oblasti se v poslední době ujímá Ústavní soud, který tyto otázky zkoumá především prizmatem lidskoprávní ochrany. Akcentuje přitom význam dohody a spolupráce mezi rodiči, rovnost rodičů, odpovědný přístup rodičů, ochranu zájmů dítěte a úlohu státu při řešení konfliktních vztahů v rodině (k tomu srov. dále…