Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2373 Garance

15.2.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.5.2.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2373

Mgr. Tereza Formanová

[Veřejné licence]

odstavci 1

Komentované ustanovení zakotvuje pravidla pro tzv. veřejné licence. Jde o způsob licencování, kdy se poskytovatel licence rozhodne učinit nabídku k uzavření licenční smlouvy vůči neurčitému počtu osob – obvykle vůči široké veřejnosti nebo její části (např. vůči všem registrovaným uživatelům v rámci určité webové aplikace, portálu, úložiště atd.).

Zákon přitom výslovně zakotvuje možnost, aby autor určil obsah smlouvy či jeho část jednoduše tak, že poskytovatel licence uvede odkaz na licenční podmínky, které jsou stranám známé nebo veřejně dostupné.

V oblasti software (počítačových programů) existuje tzv. free a open source software – jde o software s otevřenými (zveřejněnými) zdrojovými kódy, který je šířen pod tzv. free či open source softwarovými licencemi (licenčními podmínkami, dále jako FOSS licence). Autor software jednoduše své dílo zveřejní v některém z veřejných softwarových repositářů (např. Github, Gitlab, Bitbucket atd.) či v rámci jiného úložiště, a uvede odkaz – tj. název již existujících veřejně dostupných licenčních podmínek a číslo jejich verze, které se pro užití daného díla použijí. Řada takových licenčních podmínky zpravidla vyžadují i uvedení textu licenčních podmínek (obvykle v k tomu určené sekci repositáře). Software pod FOSS licencemi je v dnešní době softwarovými společnostmi zcela běžně využíván i pro vývoj komerčního software. FOSS licence lze podle podmínek, které je nutné splnit pro to, aby mohlo být dílo užito, rozdělit na copyleftové (copyleft vyžaduje šíření veškerých odvozených děl pod stejnou licencí, pod kterou je šířeno původní dílo, což v důsledku znamená, že při vytvoření odvozeného díla a jeho dalším šíření je nutné předat nabyvateli licence i zdrojové kódy k software), slabě copyleftové (copyleft se použije jen v omezené míře, např. jen na přímé modifikace původního software) a permisivní (ty stanoví nejméně podmínek, ve většině případů se vyžaduje uvedení údajů o autorství, označení původní FOSS licence pod kterou se dílo šířilo, a předání kopie licence při rozšiřování – distribuci software). Některé permisivní licence dokonce nemají vůbec žádné podmínky, např. UNLICENSE nebo WTFPL License (jde o tzv. public domain licence, a i když se autor dle českého práva nemůže v rozporu s texty takových licencí platně vzdát svých práv, tyto licence výslovně umožňují užití díla bez jakékoliv povinnosti uvést autora, text licence atd.).

V oblasti jiných autorských děl jsou nejznámějšími veřejnými licencemi