Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1458 Garance

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.6.4.3.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1458

JUDr. Jarmila Gajdošíková

[Podmínky určené statutem]

Ustanovení § 1458 NOZ navazuje na předchozí ustanovení, kde jsou uvedeny principy stanovení osoby obmyšleného. V první řadě osobu obmyšleného určí zakladatel přesně. Neurčí-li obmyšleného zakladatel přesně a určitě, určí alespoň okruh osob, ze kterých jej stanoví osoba určená statutem, není-li jí, pak správce svěřenského fondu. S porušením této povinnosti není spojena žádná právní sankce a není ani jasné, jak by na podnět určení obmyšlené osoby podaný správcem svěřenského fondu reagoval soud. Obmyšlenému musí vzniknout právo na plnění ze svěřenského fondu do 100 let od vzniku svěřenského fondu, je pravděpodobné, že podle stávající úpravy neexistuje do vzniku tohoto práva nikdo, kdo by byl alespoň potenciálním vlastníkem plnění ze svěřenského fondu. Zákon tedy nechává prostor pro vznik svěřenského fondu bez obmyšleného, přestože osoba obmyšleného je podstatnou náležitostí statutu. Zákon ovšem nestanoví, že v případě absence tohoto údaje je statut neplatný.

Je-li svěřenský fond koncipován účelem jako veřejně prospěšný, domníváme se, že v případě absence osoby obmyšleného může s ohledem na účel svěřenského fondu určit obmyšleného soud. Naše úvaha je opět vedena jakýmsi smyslem úpravy institutu svěřenského fondu, ale jak tomu bude v praxi, určí až rozhodnutí soudů v daných věcech.

Jmenovat obmyšleného tedy může zakladatel nebo správce. Určuje-li statut podrobnosti pro změnu či zrušení takového rozhodnutí, může osoba určená k určení obmyšleného tuto svoji volbu v souladu se statutem změnit. Zde je na statut kladena vysoká míra konkretizace daného postupu, což ukazuje, že statut je možné a vhodné precizovat pro případ výjimečných situací. Kdy může nastat situace, že zakladatel nechce či nemůže obmyšleného přesně