Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1238 Garance

1.12.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.4.7.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1238

JUDr. Petra Kejvalová

[Výkon vlastnických práv ve společenství jmění]

Ustanovení § 1238 odst. 1 upravuje výkon vlastnického práva a nakládání se společnou věcí. Odst. 2 pak upravuje problematiku rozdělení společné věci a nakládání s podílem na společné věci.

Z obou odstavců ustanovení vyplývá, že se jedná o subsidiární ustanovení, která lze aplikovat teprve za předpokladu, že není ujednáno něco jiného.

Východisko pro aplikovatelnost § 1238:

Základním předpokladem aplikace pravidel dle tohoto ustanovení je, že bude použit postup dle § 1237, tedy, že práva a povinnosti vlastníků spojených ve společenství nebudou upraveny jinými ustanoveními, kterými se dané společenství řídí, případně, že práva a povinnosti mezi těmito spoluvlastníky nebudou upravena ani smluvně – teprve pak, bude postupováno dle § 1238.

Jsou-li tedy naplněny předpoklady § 1237 a není-li ujednáno jinak, pak platí:

  1. k výkonu vlastnických práv ke společné věci je vyžadován jednomyslný souhlas / rozhodnutí všech zúčastněných (odst. 1)
  2. k nakládání se společnou věcí je vyžadován jednomyslný souhlas / rozhodnutí všech zúčastněných (odst. 1)
  3. nelze se domáhat rozdělení společné věci, dokud společenství trvá (odst. 2)
  4. nelze nakládat s podílem na společné věci, dokud společenství trvá (odst. 2)

Z odst. 2 komentovaného ustanovení pak plyne, že pokud nemají zúčastnění upravenu tuto otázku jinak, pak se za trvání společenství nelze domáhat rozdělení společné věci. Rozdělení společné věci je pak možné až po zániku společenství. Samozřejmě v úvahu přichází dohoda všech zúčastněných, tedy všech spoluvlastníků, či společníků o