Input:

Zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích Archiv

22.5.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.3.1
Zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

Bc. Josef Semirád

Působnost zákona

Zákon upravuje tyto podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích:

  • registraci vozidel a vyřazování vozidel z registru,

  • technické požadavky na provoz silničních vozidel a zvláštních vozidel a schvalování jejich technické způsobilosti k provozu na pozemních komunikacích,

  • práva a povinnosti osob, které vyrábějí, dovážejí a uvádějí na trh vozidla a pohonné hmoty,

  • práva a povinnosti vlastníků a provozovatelů vozidel,

  • práva a povinnosti stanice technické kontroly a stanice měření emisí,

  • kontroly technického stavu vozidel v provozu.

Zákon upravuje výkon státní správy a státního dozoru v oblasti podmínek provozu vozidel na pozemních komunikacích a nevztahuje se na vojenská vozidla.

Základní pojmy

Silniční vozidlo je motorové nebo nemotorové vozidlo, které je vyrobené za účelem provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí. Silniční vozidla se rozdělují na tyto základní druhy:

  • motocykly,

  • osobní automobily,

  • autobusy,

  • nákladní automobily,

  • speciální vozidla,

  • přípojná vozidla,

  • ostatní silniční vozidla.

Základní kategorie vozidel

Základní kategorie vozidel jsou:

Kategorie L – motorová vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly
Kategorie M – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob
Kategorie N – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladů
Kategorie O – přípojná vozidla
Kategorie T – traktory zemědělské nebo lesnické
Kategorie S – pracovní stroje
Kategorie R – ostatní vozidla, která nelze zařadit do výše uvedených kategorií

Přípojné vozidlo je silniční nemotorové vozidlo určené k tažení jiným vozidlem, s nímž je spojeno do soupravy.

Nové vozidlo je nově vyrobené vozidlo, které dosud nebylo žádným způsobem provozováno v České republice ani v jiném státě, ani nebylo používáno ke zkušebním či předváděcím účelům.

Historickým vozidlem je vozidlo, které je zapsáno v registru historických a sportovních vozidel a kterému byl vydán průkaz historického vozidla.

Sportovním vozidlem je vozidlo, které je zapsáno v registru historických a sportovních vozidel a kterému byl vydán průkaz sportovního vozidla.

Zkušební stanice je stanice technické kontroly pověřená MD ČR k provádění technické kontroly jednotlivých vozidel a výměnných nástaveb nebo malých sérií vozidel před schválením jejich technické způsobilosti k provozu na pozemních komunikacích.

Evidenční kontrola silničního vozidla je kontrola silničního vozidla prováděná stanicí technické kontroly spočívající v porovnání údajů uvedených v technickém průkazu silničního vozidla a v osvědčení o registraci silničního vozidla nebo v osvědčení o technické způsobilosti vozidla, pokud se jedná o vozidlo, které nepodléhá registraci, se skutečnými údaji a stavem vozidla.

Provozovatelem silničního vozidla registrovaného v registru silničních vozidel České republiky se rozumí fyzická osoba s místem trvalého pobytu nebo s místem povoleného pobytu v České republice, nebo právnická osoba se sídlem v České republice, která vlastním jménem provozuje silniční vozidlo a je současně vlastníkem silničního vozidla a nebo je vlastníkem silničního vozidla oprávněna k provozování silničního vozidla.

Zvláštní vozidlo je vozidlo vyrobené k jiným účelům než k provozu na pozemních komunikacích, které může být při splnění podmínek schváleno k provozu na pozemních komunikacích. Zvláštní vozidla se rozdělují na tyto základní druhy:

  • zemědělské nebo lesnické traktory a jejich přípojná vozidla,

  • pracovní stroje samojízdné,

  • pracovní stroje přípojné,

  • nemotorové pracovní stroje nebo nemotorová vozidla tažená nebo tlačená pěšky jdoucí osobou,

  • vozíky pro invalidy s ručním nebo motorickým pohonem, pokud jejich šířka nebo délka nepřesahuje jeden metr, jejich konstrukční rychlost nepřevyšuje 6 km.h–1 nebo jejich maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 450 kg.

Zvláštním vozidlem se rozumí i mobilní stroj, průmyslové zařízení schopné přepravy nebo vozidla bez karoserie, ve kterých je zabudován spalovací motor.

Registr a registrace silničního vozidla

Registre silničního vozidla

Registr silničních vozidel je seznam, který vedou obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Příslušným pro registraci silničního motorového vozidla a přípojného vozidla je obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu má provozovatel silničního motorového vozidla a přípojného vozidla bydliště nebo místo podnikání, liší-li se od bydliště, nebo sídlo. Do registru silničních vozidel je oprávněn nahlížet a požadovat od obecního úřadu s rozšířenou působností opis nebo výpis zapsaných údajů pouze ten, kdo prokáže právní zájem, to znamená konkrétní zmocnění uvedené v jiném zákoně.

Registr silničních vozidel je veden elektronicky (centrální propojení celé republiky) a v listinné podobě (dle územního obvodu). V registru jsou uvedena všechna data týkající se vozidla, včetně zástavního práva.

Přihlášení vozidla – zaregistrování

Povinnost registrace

Každý, kdo hodlá provozovat na území České republiky silniční motorové vozidlo a přípojné vozidlo, je povinen tato vozidla přihlásit k registraci na předepsaném tiskopisu (tiskopis Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel) u příslušného registračního místa, s výjimkou osob, jejichž pobyt na území České republiky netrvá déle než 185 dnů v příslušném kalendářním roce, dále jen žadatel. To neplatí pro dvoukolý moped kategorie L1 a LA, jehož technická způsobilost byla schválena do 30. 6. 2001. Takový se registruje jen na žádost vlastníka. Povinně se registruje, byla-li technická způsobilost schválena od 1. 7. 2001. Ze zvláštních vozidel podléhají povinné registraci pouze zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla (traktorové přívěsy a návěsy kategorie OT) a pracovní stroje samojízdné. Pracovní stoje samojízdné uvedené do provozu od 1. 7. 2001, podléhají povinné registraci, zatímco před uvedeným datem mohou být zaregistrovány na žádost vlastníka. registrovat lze pouze vozidlo, ke kterému existuje doklad o schválení.

Do registru silničních vozidel lze zapsat silniční motorové a přípojné vozidlo,

  • jehož technická způsobilost k provozu na pozemních komunikacích byla schválena,

  • je-li sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

  • byla-li při pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie zaplacena daň z přidané hodnoty podle zvláštního právního předpisu.

Co je potřeba k přihlášení motorového vozidla?

K přihlášce motorového vozidla a přípojného vozidla k registraci žadatel přiloží:

  • technický průkaz silničního nebo zvláštního motorového vozidla a přípojného vozidla,

  • doklad o technické prohlídce, jedná-li se o silniční nebo zvláštní motorové vozidlo a přípojné vozidlo, které již bylo provozováno,

  • souhlas vlastníka k zaregistrování silničního nebo zvláštního motorového vozidla a přípojného vozidla na jiného provozovatele,

  • protokol o evidenční kontrole motorového vozidla a přípojného vozidla, nejedná-li se o nové vozidlo (Evidenční kontrola je kontrola silničního vozidla prováděná stanicí technické kontroly spočívající v porovnání údajů uvedených v technickém průkazu silničního vozidla a v osvědčení o registraci silničního vozidla nebo v osvědčení o technické způsobilosti vozidla, pokud se jedná o vozidlo, které nepodléhá registraci, se skutečnými údaji a stavem vozidla. Evidenční kontrolu provede libovolná STK.),

  • doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,

  • doklad o zástavním právu váznoucím na motorovém vozidle a přípojném vozidle, bylo-li zřízeno,

  • doklad o povolení k pobytu nebo o udělení azylu na území České republiky, není-li provozovatel motorového vozidla a přípojného vozidla státním občanem České republiky,

  • potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie,

  • osvědčení o registraci silničního motorového nebo přípojného vozidla a technický průkaz silničního motorového vozidla nebo přípojného vozidla, pokud byl vydán, jedná-li se o silniční motorové vozidlo nebo přípojné vozidlo jednotlivě dovezené z členského státu Evropské unie, které bylo v tomto členském státě Evropské unie provozováno.

Vozidlo v provozu

K přihlášce silničního nebo zvláštního motorového vozidla a přípojného vozidla, které již bylo provozováno v jiném registračním místě v České republice, žadatel dále přiloží platné osvědčení o registraci silničního nebo zvláštního motorového vozidla a přípojného vozidla (ORV, dříve OTP), tabulku(y) s registrační značkou jen při převodu vozidla do obvodu registračního místa, pro něž je určen jiný kód kraje, protože v tom případě přidělí nové registrační místo vždy novou registrační značku a vydá novou tabulku(y) registrační značky.

V případě změny bydliště nebo sídla vlastníka nebo provozovatele vozidla do obvodu jiného registračního místa hlásí tuto změnu na předepsaném tiskopisu vlastník vozidla nebo provozovatel vozidla se souhlasem vlastníka vozidla registračnímu místu, v jehož správním obvodu má své nové místo trvalého nebo povoleného pobytu nebo místo podnikání, liší-li se od adresy místa trvalého nebo jiného pobytu, nebo sídlo. V tomto případě se běžně nevyžaduje vykonání evidenční kontroly, protože jde stále o stejnou osobu. Při registraci mimo kraj současně odevzdá původní tabulky registrační značky a obdrží nové podle následujícího pravidla.

Jediným povinným znakem registrační značky je označení kraje. Každému kraji je přiděleno jedno písmeno. První vyskytující se písmeno v registrační značce označuje kraj, tzn. toto písmeno nemusí být vždy na prvním místě zleva. Na všech místech registrační značky se u registračních značek vydávaných podle zákona č. 56/2001 Sb. mohou vyskytovat číslice i písmena. V minulosti první tři znaky SPZ byla písmena a dalšími znaky mohla být pouze čísla.

Tabulky s registrační značkou se přidělují pouze podle kódu kraje:

kraj Hlavní město Praha – písmeno A
kraj Středočeský – písmeno S
kraj Ústecký – písmeno U
kraj Liberecký – písmeno L
kraj Karlovarský – písmeno K
kraj Královéhradecký – písmeno H
kraj Pardubický – písmeno E
kraj Plzeňský – písmeno P
kraj Jihočeský – písmeno C
kraj Vysočina – písmeno J
kraj Jihomoravský – písmeno B
kraj Olomoucký – písmeno M
kraj Moravskoslezský – písmeno T
kraj Zlínský – písmeno Z

Pokud je žadatel fyzická osoba, předloží doklad totožnosti (občanský průkaz, popř. pas), v případě živnosti ještě živnostenský list nebo koncesní listinu a podobně. Je-li žadatelem právnická osoba, předloží výpis z obchodního rejstříku, a bude zastoupena statutárním zástupcem nebo prokuristou firmy, který předloží doklad totožnosti. Pokud se žadatel (u fyzické i právnické osoby) nemůže dostavit osobně, může být zastoupen jinou osobou, která předloží plnou moc. Plná moc nemusí být úředně ověřená. To neplatí pro generální plnou moc (pro neurčitý počet řízení s určitým předmětem, která budou zahájena v určené době nebo bez omezení v budoucnu), kde musí být podpis vždy úředně ověřen. Vozidla registrují obce s rozšířenou působností. U fyzických osob v místě bydliště nebo v místě podnikání, liší-li se od bydliště, u právnických osob v místě sídla, popř. v místě odštěpného závodu firmy. Všechny doklady se předkládají v originálech nebo notářsky ověřených kopiích, a jsou pouze k nahlédnutí.

Správní poplatky za registraci

Užitečné informace týkající se správních poplatků pro zaregistrování motorového vozidla a přípojného vozidla:

  1. Zápis do registru vozidel, jde-li

    – o motocykl do 50 cm3 Kč 300,-
    – o motocykl nad 50 cm3 včetně motocyklu s přívěsným nebo postranním vozíkem nebo motorové tříkolky, popřípadě motorové čtyřkolky Kč 500,-
    – o motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly Kč 800,-
    – o přípojné vozidlo do 750 kg hmotnosti včetně Kč 500,-
    – o přípojné vozidlo nad 750 kg hmotnosti Kč 700,-

Osvobození

Osvobození od poplatků

Od poplatku podle písmene a) třetí odrážky této položky jsou osvobozeni občané se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kterým byly přiznány mimořádné výhody II. nebo III. stupně (držitelé průkazu ZTP a ZTP/P).

Od poplatku podle písmene a) této položky jsou osvobozeny zápisy do registru vozidel prováděné na základě rozhodnutí soudu o dědickém řízení nebo rozhodnutí soudu o zániku společného jmění manželů.

Od poplatku podle písmene a) této položky jsou osvobozeny zápisy do registru vozidel při změně právního postavení subjektu, jeho obchodní firmy nebo jeho názvu v souvislosti s převodem majetku státu podle zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů.

Poznámky:

Úkon zpoplatňovaný podle písmene a) této položky zahrnuje zápis vlastníka nebo provozovatele vozidla do registru vozidel, vydání osvědčení o registraci vozidla a vydání výpisu technického osvědčení vozidla. Při přestěhování žadatel zaplatí správní poplatek za provedený zápis změny adresy v dokladech k motorovému nebo přípojnému vozidlu ve výši 50,- Kč. Při stěhování provozovatele nebo vlastníka do jiného správního obvodu v jiném kraji žadatel zaplatí dalších 50,- Kč za změnu registrační značky (zápis alfanumerické kombinace registrační značky).

Zápis změn údajů v registru silničních vozidel

Vlastník registrovaného silničního motorového vozidla a přípojného vozidla, zástavní věřitel a další osoby, jichž se zápis v registru silničních vozidel týká, jsou povinni požádat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností o provedení zápisu změn údajů v registru silničních vozidel. O provedení změny, zapisované do registru silničních vozidel, žádají oprávněné osoby (viz výše) prostřednictvím Žádosti o zápis změn údajů v registru silničních vozidel, kterou jsou výše uvedené osoby povinny podat do 10 pracovních dnů od vzniku skutečnosti, která zakládá změnu zapisovaných údajů.

K žádosti se přikládá:

  • technický průkaz silničního motorového vozidla a přípojného vozidla,

  • osvědčení o registraci silničního motorového vozidla a přípojného vozidla,

  • rozhodnutí obecního úřadu obce s rozšířenou působností o schválení technické způsobilosti po provedené změně, v případě změny podstatných částí mechanismu nebo konstrukce vozidla provedené formou individuální přestavby,

  • k žádosti se v případech, kdy předmětem změny údajů je výměna podstatné části mechanismu nebo konstrukce vozidla, dále přikládá doklad o nabytí této části a protokol o technické prohlídce provedené po výměně této podstatné části,

  • ostatní doklady osvědčující změnu zapisovaných údajů (např.: typový list spojovacího zařízení, přílohu k technickému průkazu silničního motorového vozidla a přípojného vozidla a hlášení o hromadné přestavbě na alternativní pohon atp.).

Často zapisované změny

Mezi nejčastější druhy zapisovaných změn do registru silničních vozidel patří změna barvy, zaevidování spojovacího zařízení, zaevidování hromadné přestavby na alternativní pohon, změna trvalého pobytu, změna příjmení, změna sídla společnosti, změna názvu společnosti, ztráta/odcizení registrační značky, zástavní právo, změna podstatné části silničního vozidla (karoserie, rámu, typu motoru) a hlášení o přestavbě na alternativní pohon. Správní poplatek se vybere ve výši 50,- Kč za každou provedenou změnu.

V případě změny bydliště nebo sídla vlastníka nebo provozovatele vozidla do obvodu jiného registračního místa hlásí tuto změnu na předepsaném tiskopisu ("Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“ a "Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel“) vlastník vozidla nebo provozovatel vozidla se souhlasem vlastníka vozidla registračnímu místu nového sídla nebo bydliště. V tomto případě se běžně nevyžaduje vykonání evidenční kontroly, protože jde stále o stejnou osobu. Při registraci mimo kraj současně odevzdá původní tabulky registrační značky.

Přeregistrování vozidla na jiného vlastníka (přepis)

Postup při této transakci má dvě fáze, které mohou být provedeny buď odděleně, nebo najednou:

V první části se jedná o odhlášení vozidla na nový subjekt.

V případě prodeje, darování apod. hlásí vlastník vozidla nebo provozovatel vozidla se souhlasem vlastníka vozidla tuto změnu ve smyslu ustanovení §§ 11 a 12 zákona č. 56/2001 Sb. na předepsaném tiskopisu (žádost o zápis změn údajů) v registru silničních vozidel u registračního místa, kde je jeho vozidlo registrováno. Povinnost hlásit změnu má původní (starý) vlastník nebo provozovatel vozidla se souhlasem vlastníka do 10 pracovních dnů od vzniku skutečnosti, která zakládá změnu zapisovaného údaje.

Obsah žádosti

Žádost musí obsahovat:

  • údaj o registrační značce, druhu vozidla a identifikačním čísle vozidla (VIN),

  • údaje o vlastníkovi motorového vozidla a přípojného vozidla, není-li vlastník současně provozovatelem motorového vozidla a přípojného vozidla,

  • údaje o provozovateli motorového vozidla a přípojného vozidla,

  • údaje o nabyvateli (vlastníkovi, provozovateli).

K řádně vyplněné žádosti žadatel přiloží:

  • technický průkaz vozidla a přípojného vozidla,

  • osvědčení o registraci vozidla a přípojného vozidla.

Pokud je žadatel fyzická osoba, předloží doklad totožnosti (občanský průkaz, popř. pas), v případě živnosti ještě živnostenský list nebo koncesní listinu a podobně. Je-li žadatelem právnická osoba, předloží výpis z obchodního rejstříku, a bude zastoupena statutárním zástupcem nebo prokuristou firmy, který předloží doklad totožnosti. Pokud se žadatel (u fyzické i právnické osoby) nemůže dostavit osobně, může být zastoupen jinou osobou, která předloží plnou moc. Plná moc nemusí být úředně ověřená. To neplatí pro generální plnou moc (pro neurčitý počet řízení s určitým předmětem, která budou zahájena v určené době nebo bez omezení v budoucnu), kde musí být podpis vždy úředně ověřen. Všechny doklady se předkládají v originálech nebo notářsky ověřených kopiích, a jsou pouze k nahlédnutí.

Správní poplatek se za odhlášení vozidla nevybere.

Druhá část (vlastní zaregistrování) nastává v momentě, kdy se nabyvatel rozhodne vozidlo provozovat. Dle § 6 zákona č. 56/2001 Sb. každý, kdo hodlá vozidlo provozovat na území České republiky (nový vlastník nebo provozovatel vozidla se souhlasem vlastníka vozidla), je povinen toto vozidlo přihlásit k registraci na předepsaném tiskopisu (Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel) u registračního místa, kde má pobyt nebo sídlo. Další podmínky jsou uvedeny v kapitole "K přihlášce motorového vozidla a přípojného vozidla k registraci žadatel přiloží:“ (viz výše).

Vyřazení silničního vozidla z registru silničních vozidel

Obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodne o trvalém vyřazení motorového vozidla a přípojného vozidla z registru, pokud:

  • motorové vozidlo a přípojné vozidlo zaniklo (úplná a bezezbytková ztráta nebo zničení, např. vozidlo kompletně shořelo, spadlo do hluboké propasti nebo hluboko do moře, a proto do šrotu není co odevzdat),

  • zaniklo pojištění odpovědnosti z provozu vozidla týkající se registrovaného vozidla a nebyla-li ve lhůtě čtrnácti dnů od zániku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla uzavřena nová pojistná smlouva o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (netýká se vozidel dočasně vyřazených z registru).

  • vlastník motorového vozidla předloží potvrzení o převzetí autovraku, vystavené provozovatelem zařízení ke sběru autovraků podle zvláštního právního předpisu (správní řád).

Pokud pojištění odpovědnosti zaniklo a nebyla-li ve lhůtě 14 dnů ode dne tohoto zániku pojištění uzavřena nová pojistná smlouva týkající se téhož tuzemského vozidla, je vlastník vozidla povinen ve stejné lhůtě odevzdat státní poznávací značku (registrační značku) a osvědčení o registraci tohoto vozidla příslušnému orgánu evidence. Nelze-li z objektivních důvodů tuto povinnost splnit, musí vlastník vozidla takovou skutečnost bez zbytečného odkladu oznámit příslušnému orgánu evidence. Tyto povinnosti jsou splněny i tehdy, pokud tak učinil provozovatel vozidla zapsaný v registru vozidel.

Vyřazení na žádost vlastníka

Na žádost vlastníka (žádost o vyřazení z registru silničních vozidel) obecní úřad obce s rozšířenou působností trvale vyřadí vozidlo z registru motorového vozidla a přípojného vozidla. Tuto skutečnost vyznačí v technickém průkazu vozidla a v registru silničních vozidel. Se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z registru předloží vlastník motorového vozidla potvrzení o převzetí autovraků podle zvláštního právního předpisu (správní řád). Vlastník vozidla přitom odevzdá tabulky s přidělenou registrační značkou. Jedná-li se o žádost o trvalé vyřazení vozidla z registru silničních vozidel podle odstavce a), je vlastník motorového a přípojného vozidla povinen doložit způsob jeho zániku.

Dočasně vyřadí obecní úřad obce s rozšířenou působností vozidlo z registru na žádost vlastníka (žádost o vyřazení z registru silničních vozidel) motorového vozidla a přípojného vozidla. Doba dočasného vyřazení vozidla z registru nesmí přesáhnout 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Obecní úřad obce s rozšířenou působností v odůvodněných případech dobu dočasného vyřazení vozidla registru na žádost vlastníka motorového vozidla a přípojného vozidla prodlouží. Doba dalšího prodloužení nesmí přesáhnout 6 měsíců od uplynutí předešlé doby dočasného vyřazení. Vlastník vozidla je v takovém případě povinen spolu se žádostí odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností osvědčení o registraci vozidla, tabulku s přidělenou registrační značkou a předložit technický průkaz vozidla k vyznačení záznamu o jeho dočasném vyřazení z provozu na pozemních komunikacích. Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše do registru silničních vozidel údaj o počátku doby, během níž je vozidlo dočasně vyřazeno z provozu na pozemních komunikacích.

Obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost vlastníka (žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel) silničního vozidla ukončí režim dočasného vyřazení motorového vozidla nebo přípojného vozidla z registru silničních vozidel. Vlastník vozidla je povinen k žádosti přiložit doklady o splnění podmínek pro