č. 60/1993 Sb., Zákon o oddělení měny, ve znění účinném k 8.10.1993
ZÁKON
ze dne 2. února 1993
o oddělení měny
Ve znění:
Předpis č. |
K datu |
Poznámka |
246/1993 Sb. |
(k 8.10.1993) |
ruší § 10 odst. 2 |
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
§ 1
Základní ustanovení
(1)
K oddělení měny provede Česká národní banka okolkování bankovek vydaných Státní bankou československou, které jsou zákonnými penězi1) na území České republiky ke dni účinnosti tohoto zákona (dále jen bankovky”). Okolkování bankovek se provede nalepením nebo natištěním kolku.
(2)
Ode dne oddělení měny, stanoveného nařízením vlády (dále jen den oddělení měny”), jsou zákonnými penězi na území České republiky bankovky okolkované podle tohoto zákona, bankovky, u nichž prováděcí předpis nestanoví, že podléhají okolkování, mince vydané Státní bankou československou a bankovky a mince vydané Českou národní bankou podle zvláštního zákona.2)
(3)
Všem osobám určeným tímto zákonem se zaručuje výměna bankovek, o nichž prováděcí předpis stanoví, že podléhají okolkování, za bankovky a mince podle odstavce 2, způsobem a v době stanovené tímto zákonem a prováděcími předpisy.
(4)
Nominální hodnota závazků a pohledávek vyjádřená v korunách československých se ke dni oddělení měny přepočte na koruny české v poměru jedna ku jedné.
Výměna bankovek
§ 2
(1)
Fyzickým osobám, které mají ve dnech výměny na území České republiky trvalý pobyt3) nebo dlouhodobý pobyt4) nebo jim bylo na území České republiky přiznáno postavení uprchlíka5) (dále jen oprávněné osoby”) vyměňují bankovky vybrané organizační jednotky České pošty, s. p. a vybrané pobočky České spořitelny, a. s. (dále jen výměnné místo”) za bankovky a mince podle § 1 odst. 2. Výměna se provádí na základě předložení občanského průkazu nebo povolení k pobytu3) ,4) nebo dokladů je nahrazujících (dále jen průkaz totožnosti”).
(2)
Oprávněným osobám starším 15 let výměnné místo vymění bankovky do částky nejvýše 4000,- Kčs na osobu a oprávněným osobám mladším 15 let vymění bankovky do částky nejvýše 1000,- Kčs na osobu. Výměna bankovek se provádí jednorázově.
(3)
Bankovky nad částky uvedené v odstavci 2 se vymění způsobem a v době stanovené prováděcími předpisy. Obdobně se postupuje i tehdy, pokud oprávněná osoba předložila k jednorázové výměně bankovky v částce nižší, než jsou částky uvedené v odstavci 2, a předloží k výměně další bankovky.
(4)
Za oprávněné osoby mladší 15 let a za oprávněné osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům předkládají bankovky k výměně jejich zákonní zástupci. Při výměně předloží tito zákonní zástupci průkaz totožnosti a doklad, ze kterého je zřejmé jejich postavení zákonného zástupce.
(5)
Za oprávněnou osobu může provést výměnu bankovek jiná oprávněná osoba starší 18 let, předloží-li svůj průkaz totožnosti a průkaz totožnosti oprávněné osoby, za níž výměnu provádí, popřípadě doklad uvedený v odstavci 4.
(6)
Okresní a obecní úřady a ředitelé (vedoucí) nemocnic, léčebných zařízení, ústavů sociální péče, uprchlických táborů, ústavů pro výkon trestu odnětí svobody a jiných obdobných zařízení odpovídají za to, že výměna bankovek bude provedena i oprávněným osobám, jimž fyzický nebo duševní stav nebo jiné objektivní důvody neumožňují, aby tuto výměnu…