č. 57/1965 Sb., Zákon, kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád)
ZÁKON
ze dne 17. června 1965,
kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád)
Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:
Článek I
Zákon ze dne 29. listopadu 1961 č. 141 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád) se mění a doplňuje takto:
1. V § 2 odst. 1 se vypouští věta druhá.
2. § 4 odst. 1 věta první zní:
(1)
Základní organizace Revolučního odborového hnutí a Československého svazu mládeže mohou po projednání v kolektivu pracujících nabídnout převzetí záruky za nápravu obviněného, mají-li důvodně za to, že jsou tu předpoklady, aby se obviněný působením kolektivu napravil. Stejné oprávnění má jednotné zemědělské družstvo a výrobní družstvo, jejichž je obviněný pracovníkem.”
3. V § 4 odst. 2 se slovo prokurátor” nahrazuje slovy prokurátor, vyšetřovatel nebo vyhledávací orgán.”
4. V § 11 odst. 1 písm. c) se slova jde-li” vkládají slova o osobu, která je vyňata z pravomoci orgánů činných v trestním řízení (§ 10), nebo”.
5. V § 11 odst. 1 písm. f) se vypouštění slova soudem nebo prokurátorem”.
6. V § 12 odst. 9 se slovo vyšetřování” nahrazuje slovy trestního stíhání”.
7. V § 32 se slova vzneseno obvinění (§ 165)” nahrazují slovy vzneseno obvinění (§ 163) nebo mu bylo sděleno obvinění (§ 169)”.
8. V § 33 odst. 1 se místo věty druhé vkládají tyto věty, které znějí:
Má právo zvolit si obhájce a s ním se radit. Je-li ve vazbě, může s obhájcem mluvit bez přítomnosti třetí osoby; vyšetřovatel mu takovou rozmluvu umožní. Je-li však důvodem vazby obava, že obviněný bude mařit vyšetřování (§ 67 písm. b)) a nepřikročilo-li se dosud k seznamování s výsledky vyšetřování, je k rozmluvě bez přítomnosti třetí osoby třeba souhlasu vyšetřovatele.”
9. § 35 odst. 1 zní:
(1) Obhájcem v trestním řízení může být jen advokát. Jde-li v oboru vojenského soudnictví o věc zvlášť důležitého zájmu obrany vlasti, může prokurátor nebo předseda senátu rozhodnout, že v ní může být obhájcem jen důstojník justice v činné službě zařazený ve vojenském soudnictví; ten má pak při výkonu obhajoby všechna práva a povinnosti obhájce a je zproštěn služební podřízenosti.”
10. V § 36 odst. 3 se vypouštějí slova a to aspoň od doby, kdy se přikročilo po skončení vyšetřování k seznamování obviněného s jeho výsledky (§ 169).”
11. V § 39 odst. 1 se vkládá věta druhá, která zní: V případě uvedených v § 35 odst. 1 věta druhá ustanoví obhájce prokurátor nebo předseda senátu.”
12. V § 39 se vypouští odstavec 2 a označení odstavce 1.
13. § 41 odst. 2 zní:
(2) Obhájce je oprávněn již za přípravného řízení činit za obviněného návrhy, podávat za něho žádosti, opravné prostředky, nahlížet do spisů (§ 65) a zúčastnit se podle ustanovení tohoto zákona vyšetřovacích a vyhledávacích úkonů. S obviněným, který je ve vazbě, je oprávněn mluvit v rozsahu stanoveném v § 33 odst. 1.”
14. § 50 odst. 3 zní:
(2)
Obhájce je oprávněn již za přípravného řízení činit za obviněného návrhy, podávat za něho žádosti, opravné…