Sněmovna stvrdila zvýšení spotřebních daní i poplatku za katastr
- Sněmovna odmítla změnu v placení za přeložky elektrických sítí
18. prosince 2019
Vlastníci domů budou muset při jejich rekonstrukci nebo bourání dál platit za přeložky elektrického vedení. Senátní snahu o změnu, podle níž by přeložku v nutných případech zaplatil provozovatel sítě, dnes Sněmovna odmítla. Doporučil jí to její hospodářský výbor. Změna by se v nějaké podobě mohla objevit v chystané vládní novele energetického zákona, ale zatím je v ní ve velmi "okleštěné podobě", řekla poslancům autorka senátní novely Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
Provozovatel sítě měl podle senátní novely energetického zákona platit náklady v případech, kdy po žadateli o přeložku nelze náhradu spravedlivě požadovat. Týkalo by se to situací, kdy kvůli špatnému technickému stavu vzniká škoda na nemovitosti a provozovatel sítě nezajistí nápravu. Vztahovalo by se to také na případy, kdy je přeložka nutná pro změnu nebo odstranění stavby, pokud vyplývají ze stavebního zákona.
Vláda se k novele postavila neutrálně. Upozornila však na to, že by mohla být zneužitelná a mohla by v konečném důsledku zvýšit ceny elektřiny. "Vnímáme to jako promarněnou šanci vyjít rodinám a domácnostem vstříc tak, aby se snížily náklady, když se provádí změny na nemovitostech," řekl dnes novinářům poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka. Seitlová dodala, že čekání na změnu se prodloužilo nejméně o rok. "Bohužel budeme muset dál čekat a budou další, kdo budou muset nespravedlivě zaplatit celou výši přeložky," konstatovala.
Náklady na přeložky, jichž je v Česku na 600.000, se pohybují podle Seitlové kolem 50.000 až 150.000 korun za jednu. Novela nadále počítá s tím, že náklady na přeložku ponese ten, kdo její potřebu vyvolal. Nově má ale platit, že vlastník rozvodu bude v takovém případě povinen dopředu informovat vlastníka nemovitosti o způsobu přeložení vedení a také podrobně o všech nákladech. Do nákladů bude smět zahrnout jen ty nezbytně nutné.
- Požadavky na průvodce turistů se zřejmě zpřísní
18. prosince 2019
Požadavky na turistické průvodce se zřejmě zpřísní, budou muset mít registraci od ministerstva pro místní rozvoj. Sněmovna živnostenskou novelu k omezení průvodců bez kvalifikace dnes schválila. Odmítla připojit k ní regulaci krátkodobého pronajímání bytů turistům zejména prostřednictvím různých elektronických platforem. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Právě omezení krátkodobých pronájmů vyvolalo mezi poslanci největší debatu. Poslanec ANO Patrik Nacher prosazoval uzákonění pravomoci pro obce, aby mohly nařízením stanovit období, ve kterém je poskytování takových služeb zakázáno, a určit i další regulace z hlediska počtu ubytovaných osob nebo počtu přenocování v jednom bytě za rok.
Navrhovanou regulaci kritizovali zejména poslanci ODS, byť uznávali, že v některých městech mohou krátkodobé pronájmy působit problémy. "Jde o brutální zásah do soukromého vlastnictví," uvedl Vojtěch Munzar. Místopředsedkyně klubu ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová zapochybovala o tom, zda by bylo možné takové nařízení obce vymáhat. "Návrh je bezzubý," soudí.
Zaznívala varování, že regulace dopadne jen na menšinu pronajímatelů, kteří platí daně, a na takzvanou šedou zónu nikoli. Část poslanců upozorňovala na to, že zákon může skončit u Ústavního soudu. Naopak například podle Heleny Válkové (ANO) se zapomíná na základní práva lidí, kteří žijí v bytových domech trvale. "Pokud někdo udělá z poloviny bytového domu hotel, není to v pořádku," přidal se k zastáncům možné regulace Pirát Mikuláš Ferjenčík.
Pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN) návrh k regulaci krátkodobých pronájmů podpořila. "Je to dlouhodobý problém a bohužel se ho nepodařilo vyřešit," poznamenala. Kontrolu by měly podle radní na starosti živnostenské úřady, byť by byla s ohledem na ústavní ochranu obydlí omezená.
Hlavní město Praha původně navrhovalo zařadit průvodcovské služby mezi vázané živnosti. Sněmovna ale pražskou novelu zcela změnila. Kritici namítali, že pražský návrh by znemožnil průvodcovství například studentům a bezdomovcům.
Sněmovna schválila celkovou Nacherovu úpravu k omezení takzvaných deštníkářů. Jde o průvodce, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou spropitné. Průvodcovství zůstane volnou živností, zavede ale pro průvodce národní průkazy vydávané ministerstvem. Jejich první stupeň by vyžadoval jen registraci, druhý by předpokládal odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním. Turisté by si sami zvolili, jak kvalitního průvodce využijí. Z povinnosti vlastnit průkaz Sněmovna vyňala na Munzarův návrh průvodce v budovách, tedy například na hradech a zámcích, a v přírodních chráněných územích.
se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Službu může vykonávat v podstatě kdokoli.
- Zvýšení zákonné rychlosti invalidních vozíků Sněmovna schválila
18. prosince 2019
Rychlost elektrických invalidních vozíků, nad níž by je provozovatelé měli registrovat jako zvláštní vozidlo, se zřejmě zvýší z nynějších šesti na 15 kilometrů za hodinu. Změnu předpokládá novela poslanců ČSSD, kterou dnes schválila Sněmovna.
Předloha, kterou nyní dostane k posouzení Senát, také zvýší za stejným účelem o 40 centimetrů na 1,4 metru délku motorových vozíků. Úpravu doporučila vláda, protože vozíky této délky běžně dosahují.
"Návrh zákona vychází z toho, že invalidní osoby odkázané na invalidní vozík mají právo se v případě potřeby pohybovat rychleji, aniž by bylo nutné požadovat registraci invalidního vozíku jako motorového vozidla," napsali autoři v důvodové zprávě. Jde například o situace, kdy vozíčkáři potřebují rychle přejet silnici nebo stihnout dopravní prostředek.
Hlavní autor předlohy Ondřej Veselý tvrdí, že za současného stavu by mohli policisté rychlost invalidních vozíků s motorovým pohonem měřit a za překročení šestikilometrové ukládat pokuty. Na vozíky s vyšší konstrukční rychlostí navíc podle něho pojišťovny přestaly poskytovat příspěvky. Rychlost 15 kilometrů za hodinu předkladatelé zdůvodňují tím, že odpovídá "nikoli extrémně" rychlému běhu člověka. V Česku je kolem 30.000 vozíčkářů.
- Soudy budou moci uložit zákaz chovu zvířat až na deset let
18. prosince 2019
Soudy zřejmě budou moci uložit jako samostatný trest zákaz chovu zvířat až na deset let. Schválila to dnes Sněmovna. Tresty za týrání zvířat nebo pytláctví nezpřísnila. Nezavedla ani chov zvířat v nevhodných podmínkách takzvaných množíren jako nový trestný čin, jak to část poslanců navrhovala. Novelu trestního zákoníku nyní dostane k projednání Senát. Zpravodajka návrhu Helena Válková z hnutí ANO předpokládá, že se návrh z horní komory poslancům vrátí se změnami. Znovu hodlá návrh zákonodárcům předložit opoziční TOP 09.
Skupina osmi desítek poslanců původně novelou chtěla zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren. Sněmovní ústavně právní výbor ale toto zvýšení o tři roky odmítl. Předkladatelé novely chtěli kompromisně maximální sazbu zpřísnit alespoň o rok na šest let. K přijetí tohoto návrhu, byť to výbor podpořil, dnes chybělo šest hlasů. Pro bylo jen 87 ze 184 přítomných poslanců.
Poslanec TOP 09 Dominik Feri pokládá hlasování za porušení politických dohod. Připomenul, že na kompromisním pozměňovacím návrhu se dohodl minulý týden ústavně právní výbor. Dnes schválená pravidla podle něj na přístupu společnosti k týrání zvířat a takzvaným množírnám nic nezmění.
Tvůrcům novely se nepodařilo ani zavést nový trestný čin, kterým měl být chov zvířat v nevhodných podmínkách. Mělo za něj hrozit až deset let vězení. Podle kritiků včetně Marka Bendy (ODS) by se mohl zneužívat proti jiným zařízením chovajícím zvířata, než jsou množírny. Marek Výborný (KDU-ČSL) označil trest za nepřiměřený vzhledem k tomu, že stejná sazba hrozí za týrání svěřené osoby.
Zákaz chovu zvířat až po dobu deseti let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy míří na provozovatele množíren, tedy chovů, jejichž hlavním cílem je zisk z prodeje štěňat. Dodržování zákazu měli podle původní předlohy kontrolovat pracovníci probační a mediační služby. Poslanci ale kontrolou pověřili veterinární správu.
- Platy zaměstnanců NKÚ a NBÚ bude určovat platový řád
18. prosince 2019
Platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bude upravovat platový řád. Toto opatření má dorovnat platové poměry zaměstnanců odměňovaných podle zákoníku práce s poměry zaměstnanců placených podle služebního zákona. Změnu zákona, která to umožní, schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
S novelou přišli poslanci různých stran, kteří zasedají ve sněmovním kontrolním výboru. Původně se měl návrh týkat pouze zaměstnanců NKÚ, ale pozměňovací návrh ho rozšířil i na NBÚ. Platový řád bude vydávat prezident NKÚ nebo ředitel NBÚ poté, co ho schválí rozpočtový výbor Sněmovny.
Zaměstnanci NKÚ i dalších úřadů nejsou podle předkladatelů zaměstnanci správního úřadu. Nevztahuje se proto na ně zákon o státní službě. Zaměstnanci NKÚ nyní pobírají platy podle zákoníku práce a příslušného nařízení vlády, které se na takové zaměstnance státu vztahuje.
Na platy úředníků podle služebního zákona se naproti tomu vztahuje jiné nařízení vlády. Toto nařízení však způsobuje, že od 12. platové třídy výše se platové tarify zaměstnanců podle služebního zákona výrazně liší v jejich prospěch od tarifů těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce.
- Sněmovna odmítla zrušit zákaz dodávek do íránského Búšehru
18. prosince 2019
Komunistická strana Čech a Moravy dnes opět ve Sněmovně neuspěla s návrhem zrušit zákon z roku 2000 zakazující českým firmám podílet se na dodávkách pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Sněmovna návrh komunistů zamítla většinou 127 hlasů. Zamítnout předlohu doporučil sněmovní hospodářský výbor i výbor pro bezpečnost. Návrh na zamítnutí vznesl rovněž Jan Bartošek (KDU-ČSL) a připojili se k němu i poslanci některých jiných stran.
S návrhem zrušit zákon z roku 2000 přišla KSČM už v roce 2009 a předložila ho i v minulém volebním období. Stejný návrh podala i bývalá koaliční vláda, Sněmovna ho ale neschválila.
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je zákon zakazující dodávky do Búšehru překonaný a nepoužitelný. Komunisté tvrdí, že zákon brání normalizaci obchodních i ekonomických vztahů s Íránem a poškozuje český export. Vláda jako celek měla k aktuálnímu návrhu neutrální stanovisko, negativní stanovisko mělo ministerstvo obrany. Zrušení zákazu naopak podporuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, předloni se pro zrušení zákazu vyslovila i Hospodářská komora ČR. Odpůrci návrhu však argumentovali hlavně nutností zachovávat dobré vztahy s Izraelem a poukazovali na bezpečnostní aspekty.
Zákon o zákazu dodávek z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru.
- Stát povede seznam výdejních jednotek pohonných hmot
18. prosince 2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu nově povede přehled všech výdejních jednotek pohonných hmot, zatímco dosud vede pouze evidenci čerpacích a dobíjecích stanic. Počítá s tím novela zákona o pohonných hmotách, kterou dnes schválila Sněmovna. Novela počítá s povinností výdejních jednotek registrovat se do tohoto systému. Nyní ji dostane k projednání Senát.
Povinnost registrovat se do evidence zdůvodňuje ministerstvo omezením rizika nelegálního prodeje pohonných hmot a následných daňových úniků. Aby kontrolní orgány věděly, kde se výdejní místa nacházejí, chce o nich mít stát přehled.
Výdejní jednotku definuje návrh jako stavbu nebo zařízení, z něhož se pohonné hmoty vydávají a jehož součástí je jedna nebo více skladovacích nádrží na uskladnění pohonných hmot o souhrnném objemu větším než pět metrů krychlových. Hranice pěti metrů krychlových byla podle ministerstva zvolena s ohledem na obsah nejmenší běžně dostupné cisterny. Nižší hranice by podle ministerstva byla neúčinná z hlediska prevence daňových úniků.
Předloha uvádí, že zejména zemědělské, lesnické či stavební podniky a organizace z těchto výdejen zásobují mimo vlastní vozidla nárazově i vozidla dceřiných či jinak organizačně propojených společností. "Proto je nově jako součástí výdeje vnímán i prodej pohonných hmot za cenu jejich nákupu v případě, že se nejedná o předmět podnikání podle občanského zákoníku a že vlastník vozidla a provozovatel čerpací stanice nebo vlastník výdejní jednotky, jsou součástí skupiny podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty," uvedlo ministerstvo.
Výdejní místa mají podobně jako čerpací stanice také vést průkaznou evidenci o množství vydaných pohonných hmot, kterou by předkládala na požádání kontrolních orgánů.
Poslanci na návrh hospodářského výboru vložili do zákona povinnost provozovatele čerpací stanice opatřit stojan s LPG, tedy propan-butanem, upozorněním, že plnění tohoto plynu do mobilních tlakových nádob je zakázáno. Pokud tak neučiní nebo pokud bude nádoby zákazníků plnit propan-butanem, bude mu za to hrozit pokuta.
- Pravidla pro chov psů se zpřísní, štěňata bude nutné očipovat
17. prosince 2019
Pravidla pro chov psů se zpřísní. Štěňata bude nutné očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Veterinární správě bude třeba hlásit chov tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Zpřísnění dnes Sněmovna opět schválila v novele veterinárního zákona bez senátních úprav. Nová pravidla nyní dostane k podpisu prezident.
Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž se v nevhodných podmínkách chovají psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.
Sněmovna na žádost ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) odmítla senátní úpravy novely. Horní komora Parlamentu se mimo jiné postavila proti povinnému dodatečnému vzdělávání veterinářů. Výhrady k tomu měla Komora veterinárních lékařů. Podle ní je úprava příliš obecná. Povinné vzdělávání by ale musel hradit stát, což novela nijak nezaručuje. Senát chtěl také do novely doplnit chybějící zmocnění pro ministerstvo zemědělství, aby mohlo vydat vyhlášku ohledně ohlašovací povinnosti majitelů psů.
Chovatelé psů budou mít podle novely sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají nejméně tři feny starší 12 měsíců. Uhynutí některé z nich budou muset rovněž nahlásit do týdne.
Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečnostní sbory nebo chovatelé vodicích a asistenčních psů. Veterináři evidují na 900 chovatelů pěti a více fen, za nesplnění nahlašovací povinnosti uložili od předloňského listopadu sankce ve 40 případech, uvedlo ministerstvo zemědělství.
Novela má také v souvislosti s epidemií prasečího moru na jižní Moravě stanovit, že informace, které jsou nezbytné k ochraně zdraví lidí nebo zvířat, budou muset být umístěny na letácích nebo plakátech na dobře viditelných místech. Vlastníci, nájemci nebo provozovatelé to budou muset umožnit.
- Okruh rodin s nárokem na vyšší rodičovský příspěvek se nerozšíří
17. prosince 2019
Okruh rodin s nárokem na zvýšený rodičovský příspěvek se nerozšíří. Sněmovna dnes odmítla snahu senátorů, aby jej dostali i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. Rodičovská vzroste od ledna o 80.000 korun na 300.000 korun a u vícerčat z 330.000 na 450.000 korun.
Dolní komora potvrdila svou verzi, podle níž dostanou přidáno rodiče novorozenců a dětí do čtyř let věku, kteří budou k lednu dávku ještě pobírat. Přesná částka bude záviset v těchto případech na předchozím příjmu a na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Zvýšení rodičovské podle schváleného znění by mělo příští rok vyjít na 8,6 miliardy korun. Sněmovna opoziční návrhy na rozšiřování okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek odmítla už v listopadu, kdy o novele hlasovala poprvé. Senátní varianta se týkala zhruba 70.000 rodin s dětmi mladšími čtyř let, tedy zhruba pětiny. Stát by to vyšlo na dalších přibližně 2,6 miliardy korun.
Opoziční politici pokládají schválenou verzi vládní novely za diskriminační. "Měli bychom ctít spravedlivý princip," uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle senátora Marka Hilšera z klubu STAN, jenž před poslanci hájil verzi horní komory, je kritérium vyčerpání nebo nevyčerpání příspěvku to nejhorší. Jan Bauer (ODS) mluvil o možné protiústavnosti, když se rozlišují dvě skupiny dětí do čtyř let věku. Je proto možné, že záležitost skončí u Ústavního soudu.
Růst příspěvku opět vyvolal debatu i v koalici, když ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chtěla na poslední chvíli prosadit senátní variantu. U koaličního hnutí ANO ale narazila, dnes před poslanci požádala o podporu sněmovního znění. Opoziční poslanci mluvili o obratu Maláčové. Předseda SPD Tomio Okamura označil politiku ČSSD za galimatyáš, podle šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury Maláčová "sklopila uši" a selhala. Ministryně se zastal předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, jenž pravici vyčetl, že za její vlády se nepřidávalo, ale škrtalo. "Co jste dokázali vy? Nic," řekl Hamáček na adresu pravicových poslanců. Následovala slovní přestřelka mezi nimi a sociálními demokraty.
Předloha obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání - a nepřijít přitom o rodičovskou - se od ledna zdvojnásobí. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově to bude až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí. Dolní komora vložila do novely už při jejím prvním schvalování opatření, jejichž cílem je zamezit zneužívání příspěvku na bydlení.
- Poplatky za registraci hnojiv se asi poměrně razantně zvýší
17. prosince 2019
Poplatky za přijímání žádostí o registraci hnojiv, pomocných půdních látek a pomocných rostlinných přípravků nebo substrátů se možná razantně zvýší. Podle vládní novely vzrostou z 3000 na 10.000 korun, tedy na úroveň srovnatelnou s ostatními státy Evropské unie. Přijetí žádosti o prodloužení platnosti registrace bude podle předlohy stát 2000 korun místo současných 500 Kč. Novelu dnes Sněmovna opětovně schválila se senátní úpravou. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s tím souhlasil.
Senát v novele zrušil pasáž, podle níž výrobcům a distributorům přípravků pro rostliny teoreticky hrozila sankce za to, že nezašlou Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ) text etikety výrobku. Pokuta až do výše tři čtvrtě milionu korun se ale neuplatňuje.
Předloha, kterou nyní dostane k podpisu prezident, se zabývá hlavně implementací evropského práva ohledně regulace vstupu, zavlékání nebo šíření škodlivých rostlin. Pěstitelé nebudou muset informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) o použití toxických přípravků na ochranu rostlin, podle novely bude stačit informovat hygienickou stanici. Novela nově odkazuje na evropská nařízení, která nabudou účinnosti od poloviny prosince.
Ke zvýšení některých poplatků za registrace ministerstvo zemědělství odkazuje na to, že od roku 1998, kdy byl schválen zákon o hnojivech, nevzrostly. U poplatků za prodloužení registrace se pak jejich výše nezvedala od roku 2009, kdy byla možnost prodloužení zavedena. Novela také mění legislativu ohledně značení nebo přípravků na ochranu rostlin, aby je bylo možné snáz dohledat v české distribuční síti.
Profesionální pěstitelé, kteří budou chtít venku nebo ve skleníku použít toxické prostředky, nebudou muset před každou aplikací se ptát státu. Ubude tím administrativní zátěž. Loni ÚKZÚZ vydal za první pololetí zhruba 100 takových povolení. Už v současnosti je na etiketě informace, že pěstitelé musí dva dny před aplikací informovat příslušnou hygienickou stanici.
- Rodná čísla budou do občanských průkazů zapisovány ještě dva roky
17. prosince 2019
Rodná čísla budou zapisována do občanských průkazů ještě dva roky. Podle platného zákona se tato čísla, z nichž lze určit věk a pohlaví, neměla objevovat v dokladech vydávaných už od příštího roku. Podle vlády se na to úřady nestihly připravit. Dvouletý odklad dnes opětovně schválila Sněmovna v novele o základních registrech, nově v senátní verzi. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to podpořil.
Senát se postavil proti sněmovnímu doplnění novely, které se týká chodu Úřadu pro ochranu osobních údajů. Poslanci na návrh Heleny Válkové (za ANO) vložili do novely ustanovení, aby novou agendu ohledně přezkumu v oblasti svobodného přístupu k informací na starosti jeden z místopředsedů tohoto úřadu. Podle Marky Bendy (ODS) by měly být navíc po Novém roce dosavadní přezkumy dokončeny na stávajících úřadech. Podle senátorů to byl nepřípustný divoký přílepek, tedy doplnění úpravy, která s novelou nijak věcně nesouvisí.
Rodná čísla podle novely, kterou nyní dostane k podpisu prezident, nebudou do občanských průkazů zapisována od roku 2022. Vláda původně navrhovala dokonce tříletý odklad. Kritici ale poukazovali na to, že zrušení rodného čísla v občanských průkazech k počátku roku 2020 bylo schváleno už před deseti lety a ministerstva měla dost času se na to připravit.
Vláda zdůvodnila odklad tím, že úřady ještě nejsou připravené na nahrazení rodného čísla v dokladech jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví. Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i ministerstvu vnitra. Ministerstvo si vyžádalo delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.
- Sněmovna stvrdila zvýšení spotřebních daní i poplatku za katastr
17. prosince 2019
Spotřební daň z tabákových výrobků a lihovin se od příštího roku zvýší, vzroste i zdanění loterií. Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí na 2000 korun. Rozhodla tak Sněmovna, která dnes přehlasovala Senát. Horní komora chtěla mimo jiné zachovat poplatek za vklad na současné úrovni a odmítla Sněmovnou schválené vyšší zdanění loterií. Senát chtěl také proti vládnímu návrhu upravit daňovou uznatelnost technických rezerv v pojišťovnictví. Technické rezervy pojišťoven tak budou podléhat většímu zdanění.
Schválený daňový balíček nyní dostane k podpisu prezident. Pro sněmovní verzi hlasovalo všech 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, k přehlasování Senátu jich bylo zapotřebí nejméně 101.
Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel. Mezi její argumenty patří i to, že vzhledem k růstu příjmů jsou cigarety i alkohol dostupnější. Opozice ji během projednávání ve Sněmovně obviňovala, že jí jde jen o hledání peněz do státního rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes řekla, že vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy státního rozpočtu, ale také motivovat spotřebitele k omezení spotřeby cigaret a alkoholu.
V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.
Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, stoupnou v příštím roce zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun.
Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zvýší dvojnásobně na 2000 korun. Stát by tak měl podle ministerstva financí získat 650 milionů korun ročně. Vláda argumentuje inflací i vyšší administrativní náročností agendy katastrálního úřadu.
V případě zdanění hazardu se sazby zdanění loterií zvyšují z nynějších 23 procent až na 35 procent. Zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstává na dosavadní úrovni. Hráči budou zdaňovat výhry až od jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit 100.000 korun. Bude platit srážková daň pro loterie, tomboly a účtenkovou loterii. U ostatních druhů hazardu bude možné uplatnit proti příjmům z výhry pouze vklad.
Mezi nejvíc kritizované části balíčku patří nový způsob daňové uznatelnosti technických rezerv v pojišťovnictví. Nově mají být rezervy daňově uznatelné jen do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. Rozdíl mezi dosavadní výší a novou výší má být předmětem zdanění. Pojišťovny mají doplatit během dvou let asi 10,5 miliardy korun. Kritizovala to opozice a nesouhlasila s tím ani Česká asociace pojišťoven. Ministryně Schillerová opakovaně argumentovala tím, že ruší nesystémovou výjimku pro jeden sektor, kterou jiný sektor podnikání nemá.
Senát podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) neměnil vládní záměr zdanění rezerv pojišťoven. Chtěl ale do daňově uznatelných nákladů zahrnout i takzvané rezervy na nezasloužené pojistné a zabránit případnému dvojímu zdanění stálých provozoven zahraničních pojišťoven.
Předchozí projednávání balíčku ve Sněmovně provázely rozsáhlé kritické projevy části opozičních poslanců, kteří si za to od vlády vysloužili obvinění z obstrukcí.
Vládní koalice začátkem listopadu nakonec s pomocí víc než 20 let starého usnesení Sněmovny prosadila hlasování v pevném termínu, přestože někteří poslanci tak nemohli k návrhu vystoupit. Opozici se to nelíbí a chce to napadnout u Ústavního soudu. "Tohle si ještě jednou vyříkáme u Ústavního soudu a věřím, že budeme úspěšní," prohlásil dnes předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.
I dnes se balíček stal terčem kritiky opozice. "Z toho se dá vyčíst jediné: zoufale potřebujeme vaše peníze," řekl k balíčku předseda SPD Tomio Okamura. "Ctíte daňovou neutralitu, abyste poté zvyšovali daně," řekl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Citoval předtím z vládního programového prohlášení, že vláda ctí princip daňové neutrality. "Vláda slibovala, že nebude zvyšovat daně, ale činí pravý opak," řekla poslankyně STAN Věra Kovářová.
- Sněmovna stvrdila zavedení jednotné jízdenky na dráze
17. prosince 2019
Cestující budou moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Umožní jim to systém jednotných jízdenek na dráze, který opět schválila Sněmovna. Poslanci přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí. Senátoři také nechtěli, aby byly v informačním systému jednotných jízdenek vedeny údaje o kupujících. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) s pozměňovacími návrhy Senátu nesouhlasil.
Sněmovna při předchozím schvalování zahrnula do zákona pozměňující návrh, který má usnadnit kácení stromů v okolí dráhy. Provozovatel dráhy, hlavně Správa železniční dopravní cesty, bude mít právo odstraňovat a prořezávat stromoví a jiné porosty ohrožující bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy, pokud tak po předchozím upozornění neučinil vlastník dřevin.
Návrh již dříve zkritizoval Český svaz ochránců přírody. Také senátoři se obávali, že by kolem železnic mohly být zcela vykácené pásy. Chtěli proto vyškrtnout pasáž, podle které stromovím ohrožujícím bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy jsou stromy, které pádu mohou zasáhnout do dráhy.
Kremlík však uvedl, že s navrženou právní úpravou souhlasilo i ministerstvo životního prostředí. Zdůraznil také zájem na ochraně lidských životů a bezpečnosti železniční dopravy. "Nebudou žádné holé pláně," odmítl obavy odpůrců kácení.
Podle ekologického Hnutí Duha ale zákon způsobí vykácení tisíců zdravých stromů. "Dnešní ortel Sněmovny je vskutku děsivý, do naší legislativy vnáší princip kolektivní viny," sdělil ČTK Jiří Beneš z Hnutí Duha. Podle něj ale lze odlesnění v okolí drah využít k přechodu na vhodný způsob hospodaření. "Nízký les, který by se obnovoval z pařezů lip, habrů a dalších listnatých stromů, vytvoří pestré přírodní podmínky kolem tratí, přinese palivo a rychlejší zisk malým vlastníkům a obcím," dodal. Dřevo z těchto takzvaných výmladkových lesů se kácí již po 30 či 40 letech a tak tyto porosty nemohou podle Beneše nikoho ani teoreticky svým pádem ohrozit.
Sněmovna současně odmítla i další návrh Senátu, který se týkal shromažďování osobních údajů kupujících v informačním systému jízdních dokladů. Chtěli z něj vypustit možnost, aby systém obsahoval informace o kupujících, například jejich adresy, jména nebo kontaktní údaje. Podle Kremlíka by ale senátní změna mohla zhoršit komfort cestujících. Uvedl také, že zadávání osobních údajů je dobrovolné a existuje k němu alternativa. Pokud si zákazník bude chtít pořídit anonymní jízdenku bez poskytnutých údajů, bude si ji moci koupit na přepážce nebo v automatu.
Systém jednotných jízdenek na dráze má změnit nynější stav, kdy si cestující musí kupovat v případě přestupů mezi vlaky různých dopravců jízdenek více. S plným spuštěním systému ministerstvo počítá od prosince příštího roku.
Zavedení a pětiletý provoz systému jednotných jízdenek má stát 254 milionů korun a využívat ho budou muset všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Dobrovolně se k němu budou moci připojit dopravci i na tratích, na kterých jezdí na vlastní komerční riziko. Teď to je například na trati mezi Prahou a Ostravou.
Novela, která zavádí do českého zákona pravidla takzvaného tržního pilíře čtvrtého železničního balíčku EU z let 2013 až 2016, upravuje také například povinnosti provozovatele dráhy, které by měly předejít případné diskriminaci a střetu zájmů z jeho strany vůči dopravcům.
Zákon také umožní spojování vlaků různých dopravců tam, kde to bude technicky možné. Má se to týkat hlavně provozu na hlavních tratích. Správa železniční dopravní cesty se má přejmenovat na Správu železnic.