Vláda schválila daňový balíček, snižuje DPH u ubytování
- Schůze vlády 1. června 2020
28. května 2020
Na programu mimo jiné:
- zákon o evidenci skutečných majitelů, novela souvisejících zákonů a zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
- novela živnostenského zákona,
- poslanecká novela některých zákonů o opatřeních ke zmírnění hospodářských a sociálních dopadů epidemie koronaviru,
- poslanecká novela zákona o rejstříku trestů,
- poslanecká novela zákona o daních z příjmů,
- poslanecká novela zákona o státní sociální podpoře,
- poslanecká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. - Od středy bude možné na 48 hodin cestovat mezi ČR, SR a Maďarskem
26. května 2020
Od středy budou moci Češi, Slováci a Maďaři mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí do své země do 48 hodin. Rakousko se k návrhu staví rezervovaně, ve středu tak systém bude fungovat pouze pro Slovensko a Maďarsko napsal večer ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). S rakouskou stranou o možnosti jednal během dne, čekal na postoj celé vlády.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se už v pondělí na režimu cestování domluvil se slovenským protějškem Igorem Maťovičem. Podle Petříčka jde o mezikrok k úplnému uvolnění hraničních režimů se sousedními státy.
Petříček dnes oslovil rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga s tím, že by bylo možné obdobný režim zavést také na česko-rakouských hranicích. Věřil tomu, že bude mít od Rakouska odpověď během odpoledne poté, co to tamní vláda projedná s epidemiology a zdravotnickými experty. "Rakousko se k tomu staví rezervovaně," napsal večer Petříček. Ve středu podle něj začne zvláštní režim fungovat jen se Slovenskem a Maďarskem.
"Se Slovenskem je od zítřka (středy) dohodnuto, že bude možné vycestovat a během 48 hodin se vrátit bez testu. Včera (v pondělí) o tom hovořili premiéři obou zemí a bylo to jedním z témat schůzky se slovenským kolegou. Dnes ještě řešíme některé detaily se slovenskou stranou, včetně toho, jak bude lhůta kontrolována. Na naší straně jsou od pondělí kontroly namátkové, a to by mělo platit i v tomto případě," uvedl Petříček.
Babiš v pondělí napsal, že by měli režim kontrolovat slovenští policisté. Petříček dnes odpoledne novinářům ve Sněmovně řekl, že se slovenskými kolegy hovořil o možnosti formuláře. Čeští občané by na hranicích mohli dostat potvrzení o času vstupu na slovenské území a následně prokázat čas výstupu při návratu.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády uvedl, že jinak platí, že vláda pracuje na celkovém rozvolnění režimu cestování. Jde o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Původně Vojtěch hovořil o tom, že takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, v pondělí ale mluvil o termínu o týden pozdějším. Dnes ho potvrdil i Petříček. - Vláda schválila daňový balíček, snižuje DPH u ubytování
25. května 2020
Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na deset procent. Dále by se měla snížit o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V daňovém balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to dnes schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí, které navrhuje balíček projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze.
Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů. Tzv. zelená nafta je nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů prokazatelně spotřebovaných pro zemědělskou prvovýrobu.
Asociace hotelů a restaurací ČR podle svého prezidenta Václava Stárka vítá snížení sazby u ubytovacích služeb jako dlouhodobou pomoc podnikatelům v cestovních ruchu. "Snížení jsme navrhovali už loni, když se řešilo DPH pro stravovací služby," řekl Stárek. Díky nižší sazbě se vyrovná i konkurenceschopnost ubytovacích zařízení vůči okolním zemím. V Německu platí podle Stárka sedmiprocentní sazba, v Polsku osmiprocentní, v Maďarsku ubytování podléhá pětiprocentní sazbě. V Rakousku a na Slovensku je sazba desetiprocentní.
"Pětiprocentní snížení daně u jízdného za vleky představuje z pohledu státu marginální výpadek příjmů, provozovatelům lyžařských areálů ale tyto prostředky významně pomohou. A to zvláště po letošní zkrácené sezoně," uvedl ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Podle jednatele SkiResortu Černá Hora-Pec Petra Hynka se snížením DPH podnikatelům provozujícím lanové dráhy i vleky také zjednoduší administrativa. Tržby nyní museli složitě rozpočítávat. Pro lanové dráhy totiž od loňska platí sazba deset procent. Podle podnikatelů je desetiprocentní sazba na vleky obvyklá například pro Rakousko, Slovinsko, Francii nebo Itálii.
Snížení silniční daně, kterou určuje mimo jiné podle počtu náprav a váhy silniční zákon, by mělo platit zpětně od počátku letošního roku. Projevit by se to tak mělo i snížením záloh, které se mají na tuto daň letos platit.
Zároveň vláda schválila širší možnosti pro obce při osvobození od daně z nemovitých věcí. Nyní obce mohou zcela nebo částečně osvobodit od daně z nemovitostí na svém území obecně závaznou vyhláškou nemovitosti dotčené živelní pohromou. Nově k tomuto budou moci přistoupit i v případě dalších mimořádných událostí, jako jsou pandemie, krizová opatření podle krizového zákona nebo průmyslové havárie. Toto osvobození bude možné uskutečnit i zpětně.
V případě daňové ztráty si v současnosti mohou podnikatelé a firmy uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět generují zisk. Nově si budou moci uplatnit vzniklou daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ztráta vznikla.
"Pokud tedy poplatník v důsledku nouzového stavu vykáže za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, bude si moci o tuto ztrátu zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018," uvedlo MF.
V případě DPH má ČR nyní tři sazby. Základní sazba je 21 procent, první snížená 15 procent a druhá snížená deset procent. Konkrétní seznam zboží a služeb, které spadají do jednotlivých sazeb, jsou v přílohách zákona o DPH. Daň je jedním z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu, loni z daně rozpočet získal 291,3 miliardy korun. - Občané EU mohou od úterý do ČR na 72 hodin za prací či rodinou
25. května 2020
Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově budou moci od úterý maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Zákaz vstupu se nebude vztahovat ani na občany Evropské unie, kteří vstupují na území České republiky za účelem studia na vysoké škole, pokud předloží lékařské potvrzení o absolvování testu na covid-19. Týkat se nebude také pracovníků do potravinářské výroby, kterým bylo vydáno vízum s počátkem platnosti od 11. května.
Zákaz vstupu cizinců do Česka byl původně vázán na nouzový stav, od minulého týdne platí jako mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Česko od poloviny března kvůli epidemii koronaviru neumožňovalo s výjimkami příjezd do země cizincům, kteří v zemi neměli trvalý pobyt. Umožnilo však setrvat těm, kdo do Česka dorazili předtím, a to i když jim končila platnost víza či maximální délka bezvízového pobytu. Na území Česka mohou od 11. května s negativním testem na koronavirus také občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes také informoval o tom, že od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. - Vláda rozhodla o posunu přechodu na DVB-T2 na říjen
25. května 2020
Vláda dnes rozhodla o posunu dokončení přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 o čtyři měsíce na konec října. Posun si vyžádá maximálně 50 milionů Kč navíc. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. V březnu bylo vypínání stávajících vysílačů kvůli koronaviru pozastaveno. Podle Českých Radiokomunikací by se vypínání vysílačů DVB-T mohlo obnovit v polovině července.
Přechod na DVB-T2 byl podle ministerstva průmyslu a obchodu před pozastavením kvůli epidemii zhruba v jedné třetině. Uskutečnil se v Praze a Středočeském kraji a částečně v ostatních českých krajích. "Cílem bylo vytvořit časový prostor, aby se obyvatelé, kteří ještě nepřešli na nový vysílací standard DVB-T2, nemuseli tímto procesem zabývat a zároveň zůstala zachována jejich informovanost o přijímaných opatřeních," uvedlo MPO v předkládací zprávě.
S ohledem na uvolňování opatření přijatých v souvislosti s pandemii, zejména otevíráním obchodů se spotřební elektronikou, je podle ministerstva žádoucí v procesu pokračovat, aby se dokončením procesu uvolnilo pásmo 700 MHz ve prospěch mobilních datových sítí. Pásmo by se mělo uvolnit před zahájením aukce kmitočtů, které se čeká na podzim.
Změna bude mít dopad na radiokomunikační účet, který spravuje Český telekomunikační úřad. Kvůli prodloužení souběžného vysílání ve standardu DVB-T a DVB-T2 se náklady zvednou maximálně o 50 milionů Kč.
Aktualizovaný harmonogram přechodu by měl podle Českých Radiokomunikací respektovat původní intervaly mezi vypínáním jednotlivých vysílačů. Zkrácení plánu není možné jak z technických důvodů, tak proto, aby diváci měli dostatek času se na změnu připravit. Domácnosti pro naladění nového signálu potřebují televizi nebo set-top box, které DVB-T2 umí přijímat. - Vláda podpořila omezení pokusů o zisk řidičského průkazu
25. května 2020
Vláda dnes i přes výhrady ministerstva vnitra podpořila poslaneckou novelu, která má mimo jiné omezit počet pokusů o získání řidičského průkazu. Novelu, kterou předložili zástupci všech sněmovních klubů, doporučilo ministerstvo dopravy. Kabinet k novele pošle Sněmovně pozitivní stanovisko, informoval ČTK tiskový odbor Strakovy akademie.
Omezení počtu pokusů opakování zkoušek má podle poslanců v čele se Zuzanou Ožanovou (ANO) zamezit zahlcení zkušebního systému. Má také aspoň částečně zabránit praxi některých autoškol, které uchazeče o řidičský průkaz připravují nedostatečně, aby inkasovaly platby za opakované zkoušky.
Novela předpokládá, že pokud žadatel o řidičský průkaz u některé části zkoušky neuspěje, bude ji moci opakovat ještě dvakrát. Pokud ji ani tak nesloží, bude muset projít příslušnou částí výuky nebo výcviku znovu. Následně bude mít uchazeč další tři pokusy. Pokud neuspěje, bude muset absolvovat celý řidičský kurz znovu.
Zatímco ministerstvo dopravy mělo k návrhu spíše technické připomínky, vnitro mělo výhrady k dalším pasážím novely. Vadilo mu například navrhované zrušení povinnosti, aby učitel autoškoly musel doprovázet žadatele o řidičský průkaz i ke zkoušce z pravidel provozu. Nesouhlasilo ani se sjednocením podmínek pro žadatele o řidičské oprávnění a řidiče podstupující přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorového vozidla. Doporučilo nicméně vládě řídit se stanoviskem ministerstva dopravy.
Novela by měla také zakázat praxi, kdy učitel dohlíží při výcviku i na dva žáky na motocyklu a zároveň v automobilu cvičí jízdy s dalším žákem. Nově by mohl učitel dohlížet jen na jednoho uchazeče o řidičský průkaz na motocykl a automobil by musel řídit osobně.
Dvě části praktické zkoušky u motocyklů by se podle novely nově hodnotily samostatně. Změna by podle předkladatelů tyto zkoušky zefektivnila. Každou část by mohl provádět jiný zkušební komisař. Uchazeč, který by u jedné části zkoušky neuspěl, by opakoval jen tuto část. - Maláčová: Vláda schválila návrh na odpuštění odvodů menším firmám
25. května 2020
Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu pracovníků a ve srovnání s březnem by nemohl snížit mzdy. Návrh zákona schválila dnes vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Předlohu musí ještě projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.
Dočasné prominutí odvodů má být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus, který dnes vláda prodloužila o tři měsíce, tedy do konce srpna. Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku.
"Slibujeme si trochu od toho, že pokud firmy rozdaly v březnu výpovědi, stále je ještě do konce května možnost stáhnout je... Slibujeme si od toho udržení zaměstnanosti v malých a středních firmách, v českých firmách, abychom zvládli největší šok. Vracíme se do normálu a chtěli bychom, aby firmy nepropouštěly," řekla na tiskové konferenci po jednání Maláčová.
Z programu Antivirus stát vyplácí zatím dva druhy příspěvků. Podpora A činí 80 procent z náhrady mzdy lidí v karanténě či z uzavřených provozů do 39.000 korun superhrubé mzdy. Podpora B odpovídá 60 procentům náhrady mzdy při omezení provozu kvůli výpadku pracovníků či surovin a při poklesu poptávky, a to do 29.000 korun superhrubé mzdy. Tříměsíční odpuštění odvodů je takzvaný režim C.
Podle Maláčové by bylo možné prominout pojistné do 1,5násobku průměrné mzdy, tedy za loňský rok zhruba z 51.700 korun hrubého. Maximální odpuštěný odvod by tak odpovídal asi 12.700 korun.
Nárok na odpuštění pojistného by měl zaměstnavatel s nejvýš 50 zaměstnanci, kteří odvádějí nemocenské pojištění. Podle Maláčové je to 88 procent firem, tedy asi 233.000. Podnik by od konce března nesměl propustit víc než desetinu pracovníků. Proti březnu by nemohla o víc než desetinu klesnout ani vyplacená suma na mzdy. "Podmínky na prominutí pojistného se budou posuzovat v každém měsíci zvlášť," uvedlo ministerstvo práce. Pojistné za daný měsíc se odvádí do 20. dne následujícího měsíce.
Podnik by také nesměl pobírat jiný příspěvek na mzdy z programu Antivirus. Zaměstnavatel by musel platit daně v ČR či EU.
O odpuštění odvodů podle ministerstva práce nemusí firmy žádat. Měly by jen oznámit okresní sociální správě snížení odváděné částky v měsíčním výkazu. Na propouštěné pracovníky není možné úlevu uplatnit. Kontroly budou úřady provádět zpětně.
O modelu C začala vláda jednat před dvěma měsíci. Před dvěma týdny schvalovala už návrh zákona o odkladu odvodů, který obsahoval i snížení pojistného na pětinu pro firmy s poklesem tržeb o 30 procent. Kabinet z normy toto opatření ale nakonec vyškrtl a nyní zvolil úspornější variantu.
Podle resortu práce by tříměsíční odpuštění pojistného mělo činit 13,5 miliardy korun. To je zhruba 2,5 procenta plánovaných příjmů 540,5 miliardy korun, s nimiž ministerstvo zatím počítá ve svém schváleném rozpočtu.
O dočasném prominutí odvodů jednala dnes tripartita. Na režimu C se neshodla. Podle zaměstnavatelů by odpuštění mělo být pro všechny firmy, nejen pro ty malé. Odbory naopak opatření odmítly. Nesouhlasí s výpadkem příjmů do systému pojištění, tedy hlavně na důchody.
Ministerstvo práce uvedlo, že by normu měly Sněmovna i Senát projednat ve stavu legislativní nouze. Obě komory by tak předlohu schvalovaly zrychleně hned při prvním projednávání. - Kadeřníci mohou odložit štíty, roušky nebudou povinné pro plavčíky
25. května 2020
Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít. Měli by ale alespoň každé dvě hodiny měnit roušku. Roušku nebudou muset mít plavčíci či trenéři, kteří budou od ostatních lidí na dva metry, odložit ji budou moci také řidiči veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s někým dalším. Zaměstnanci nejen v kancelářích, ale i výrobních provozech, kteří od sebe budou dva metry, nebudou muset už také nosit roušku. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Odložení štítu se podle Vojtěcha týká i kosmetiček a masérů, pro které dosud platilo stejné nařízení. ČTK to napsal v SMS. Nejvíce si na dvojí ochranu stěžovali kadeřníci, podle kterých se stala zdravotním rizikem. Do výzvy vládě na zrušení štítů, kterou inicioval majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý, se zapojilo kolem tisíce tuzemských kadeřníků.
Lidé pracující v jakémkoliv provozu, kteří jsou od sebe alespoň na dva metry, nemusejí nadále nosit roušky. Zatím výjimka platila jen pro zaměstnance kanceláří.
Na základě připomínek k dnešnímu otevření bazénů vláda podle Vojtěcha zrušila povinnost nošení roušek u plavčíků, trenérů a instruktorů. Opět ale musejí být od ostatních lidí vzdáleni nejméně dva metry. Roušky nebudou dále muset nosit řidiči veřejné dopravy, pokud právě neodbavují cestující.
V České republice je od dnešního dne rouška povinná v prostředcích městské hromadné dopravy a ve vnitřních prostorech. Venku, pokud jsou lidé od ostatních, s výjimkou členů jedné domácnosti, vzdáleni alespoň dva metry, ji už nosit nemusí. - Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory
25. května 2020
V úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií v době mezi 08:00 a 10:00 jen lidé starší 65 let. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, sdělil ČTK vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.
Kabinet se naposledy možností zrušit vyhrazený čas pro nákupy seniorů zabýval před dvěma týdny. Tehdy se však i s ohledem na názor epidemiologů rozhodl opatření zatím nechat v platnosti. Tentokrát byl názor odborníků jiný, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Považujeme toto opatření za redundantní, senioři už chodí nakupovat i mimo tuto dobu, proto jsme se rozhodli k jejímu zrušení," uvedl. Vymezené časy podle něj už nakupující spíš zatěžovaly.
Vláda na začátku nouzového stavu nákupní dobu pro seniory několikrát změnila. Nejprve od čtvrtka 19. března měli senioři vyhrazenou dobu mezi 10:00 a 12:00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Po prvním dnu účinnosti ale kabinet opatření upravil a hodiny posunul na dobu mezi 07:00 a 09:00. Omezení se také přestalo týkat lékáren s ohledem na to, že do nich lidé míří v různé denní doby podle toho, kdy jdou od lékaře.
Vedle majitelů a zaměstnanců provozoven zahrnulo opatření nově držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. Necelý týden od platnosti původního opatření se pak vyhrazená doba posunula na dosavadní čas od 08:00 do 10:00. Kabinet ji navíc omezil na prodejny potravin a drogerie přes 500 metrů čtverečních. Menší prodejny musely zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně. - Omezeně se v červnu otevřou i střední a speciální školy
25. května 2020
Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Schválila to dnes vláda nad rámec původně plánovaného harmonogramu rozvolňování fungování škol v době epidemie koronaviru. Účast žáků bude dobrovolná. Vláda tak podle ministerstva školství vyslyšela hlasy rodičů dětí s poruchou autistického spektra a dalšími hendikepy. O rozhodnutí vlády informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.
"Účast žáků bude dobrovolná a bude podmíněna podpisem upraveného čestného prohlášení ze strany rodiče," uvedl úřad.
Kabinet dnes také odsouhlasil další původně plánovanou vlnu postupného a dobrovolného otevírání středních a základních škol. Praktické vyučování na středních školách a konzervatořích může začít 1. června, přičemž bude na školách, zda možnosti využijí. Žáci druhých stupňů základních škol budou moct na konzultace či třídní hodiny od 8. června. Pro žáky bude docházka dobrovolná, pro školy pořádání akcí nepovinné.
"Je na konkrétních personálních, materiálních a prostorových podmínkách každé školy, zda této možnosti využije, v jakém rozsahu a jakým způsobem," uvedlo ministerstvo k fungování druhých stupňů základních škol. Druhý stupeň tak nebude fungovat stejně jako první, ale půjde o možnost konání konzultací či třídních hodin, uvedlo. Pokud přitom nebude v personálních a prostorových podmínkách škol schůzky za podmínek daných hygieniky uspořádat, nebude to jejich povinností.
Podrobné informace rozešle ministerstvo školám v úterý.