Input:

Co přináší novela nového stavebního zákona do praxe vlastníků a pronajímatelů nemovitostí? Archiv

10.7.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9
Co přináší novela nového stavebního zákona do praxe vlastníků a pronajímatelů nemovitostí?

Mgr. Adriana Kvítková

I když nový stavební zákon (zákon č. 283/2021 Sb., v platném znění, dále jen "nový stavební zákon") dosud nenabyl plné účinnosti, zákonodárci přichází s novelou, jež přináší nejednu změnu a podle mého názoru krok zpět oproti přijatému znění nového stavebního zákona.

Novela nového stavebního zákona se odvrací od vládního věcného záměru "jeden úřad – jedno řízení – jedno razítko" tedy základního principu integrace a vytvoření jednotné soustavy státní stavební správy tvořené Nejvyšším stavebním úřadem a krajskými stavebními úřady se sídly v krajských městech a jejich územními pracovišti v obcích. Nadále bude zachováno více než 700 stavebních úřadů na obecních úřadech obcí a krajů. Rovněž nelze hovořit o "jediném razítku", tedy jednom povolovacím procesu vedeném stavebním úřadem s vypořádáním všech námitek, včetně účasti dotčené veřejnosti, s jediným meritorním opravným prostředkem a s následným soudním přezkumem, když bude částečně zachován systém vydávání závazných stanovisek. Naopak nadále lze počítat s digitalizací stavebního řízení, pro účastníky, jejich zástupce a správní orgány bude veden jeden plnohodnotný elektronický správní spis (Portál stavebníka), do kterého budou moci oprávněné osoby nahlížet dálkovým přístupem, na základě elektronické identifikace (např. NIA ID, eObčanka, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a kvalifikovaný el. podpis).

Pro vlastníky se změnila zejména úprava černých staveb

Novela již neumožňuje tak širokou legalizaci černých staveb, i když proti nového stavebnímu zákona není tak striktní. Nový stavební zákon