Input:

MZDR 15568/2021-2/MIN/KAN, Mimořádné opatření - poskytovatelé terénních sociálních služeb s účinností od 17. 5. 2021 Archiv

12.5.2021, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Č. j.: MZDR 15568/2021-2/MIN/KAN

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb., nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

I.

S účinností ode dne 17. května 2021 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření se nařizuje:

  1. všem osobám (uživatel, zaměstnanci poskytovatele a další přítomné osoby) během poskytování sociálních služeb v terénní formě v místě bydliště nebo v místě přechodného ubytování zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének, nejde-li o osoby, na něž se zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest nevztahuje podle mimořádného opatření o ochraně dýchacích cest,
  2. všem zájemcům, uživatelům nebo jejich blízkým osobám informovat příslušného poskytovatele sociálních služeb v terénní formě o výskytu klinických příznaků onemocnění COVID-19, o nařízené karanténě nebo izolaci, nebo o zjištěném pozitivním výsledku testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo jeho antigenu u zájemce, klienta či blízké osoby, a to neprodleně po zjištění.

II.

S účinností ode dne 17. května 2021 od 00:00 hod. se ruší mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 12. dubna 2021, č. j. MZDR 15568/2021-1/MIN/KAN.

III.

Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání.

Odůvodnění:

Předmětným opatřením dochází k aktualizaci stávajícího mimořádného opatření MZDR 15568/2021-1/MIN/KAN, kdy se zrušují dosavadní body 1, 2 a 5 citovaného opatření. Bodem 1 se umožňovalo poskytovateli sociálních služeb omezit poskytování sociální služby a zastavit individuální plánování, k čemuž poskytovatelé mohli přistoupit v případě nedostatečného personálního zajištění. Bod 2 pak představoval obdobné krizové opatření, když umožňoval poskytovateli poskytovat pouze ty základní činnosti, které jsou spojeny se zajištěním základních životních potřeb. Bodem 5 pak bylo umožněno, aby noclehárna, která jinak poskytuje ubytování pouze přes noc, poskytovala rozsah činností azylových domů a byla tak v době epidemie poskytnuta vyšší míra pomoci lidem bez domova.

Zrušení těchto opatření vyplývá ze současného pozitivního trendu epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 v ČR, a to včetně vývoje incidence v sociálních službách u uživatelů sociálních služeb, tak i u jejich zaměstnanců. Tato data ukazují přibližně od 17. 3. 2021 postupný pokles výskytu onemocnění bez opakovaných vysokých nárůstů jak u klientů, tak u zaměstnanců sociálních služeb. Fakt, že dochází k pozvolnému poklesu onemocnění bez opakovaných nárůstů podporuje predikci postupného poklesu, a tedy je v souladu uvolňováním opatření. Nicméně i přes rozvolnění je třeba stále dbát a dodržovat nařízení Ministerstva zdravotnictví a obecná pravidla pro prevenci onemocnění COVID-19, tak aby nedošlo k opětovnému růstu.

Možnost zrušení bodů 1, 2 a 5 taktéž souvisí s právě probíhajícím očkováním (od dubna 2021) zaměstnanců poskytovatelů sociálních služeb, které jsou jako prioritní skupina ve fázi 1B, kdy ve všech sociálních službách k 10. 5. 2021 je počet podaných druhých dávek v OČM již 37 254 a počet registrovaných 2 122. Toto opatření sehrálo v minulých šesti měsících nenahraditelnou roli v oblasti maximalizace prevence přenosu nákazy virem