č. 87/1952 Sb. rozh. obč., Garance
č. 87/1952 Sb. rozh. obč.
Nemá-li telegrafické podání náležitostí předepsaných pro písemné podání, je postupovat podle § 45 o. s. ř. Telegrafické podání lze odmítnout jen tehdy, zůstal-li bez výsledku pokus o odstranění vady, která brání jeho věcnému vyřízení.
(Rozhodnutí nejvyššího soudu ze 27. prosince 1951, Cz 1 246/51.)
Žalobce podal telegraficky odvolání do rozsudku, který mu byl doručen 26. dubna 1951. Odvolání došlo okresnímu soudu v 15denní odvolací lhůtě (11. května 1951). Soud podání žalobci vrátil, aby je do pěti dnů doplnil označením napadeného rozsudku, odvolacím návrhem, odvolacími důvody a po případě i novými tvrzeními a důkazy. Tato výzva byla navrhovateli doručena 15. května 1951. Dne 17. května 1951 došlo na soud žalobcovo podání, jímž částečně vyhověl výzvě soudu prvé stolice.
Okresní soud v Sokolově předložil toto odvolání odvolacímu soudu.
Krajský soud v Karlových Varech jako soud odvolací odvolání odmítl. V odůvodnění uvedl, že odvolání je opožděné, poněvadž nebylo opakováno do tří dnů po uplynutí odvolací lhůty, jak to stanoví § 32 odst. 3 nařízení ministra spravedlnosti č. 192/1950 Sb. (jednací řád).
Nejvyšší soud rozhodl ke stížnosti pro porušení zákona, podané generálním prokurátorem podle § 210 o. s. ř., že usnesením krajského soudu, jímž bylo odvolání odmítnuto, byl porušen zákon.
Odůvodnění:
V § 44 o. s. ř. bylo vyhrazeno ministru spravedlnosti, aby stanovil nařízením, jaké jsou odchylky při písemných podáních učiněných telegraficky. Nařízení ministra spravedlnosti č. 192/1950 Sb. (jednací řád) stanoví v § 32, že podání učiněná telegraficky, která nemají náležitosti potřebné pro písemné podání, musí být opakována resp. s telegrafickým podáním projeven souhlas písemným podáním nebo ústně do protokolu, a to do tří dnů po uplynutí lhůty, která je stanovena pro ono podání, a není-li takové lhůty, do tří dnů po dojití telegrafického podání. Podle § 32 odst. 3 druhá věta j. ř. nelze k telegrafickému podání přihlížet, jestliže se tato lhůta zmešká.
Občanský soudní řád obsahuje v § 45 odst. 1 zásadu, že předseda se stará o odstranění vad písemných podání. Nelze-li vady odstranit jinak, vrátí podání účastníkovi, aby podle pokynu odstranil vady v přiměřené lhůtě a poučí ho o následcích spojených s jejich neodstraněním. Tímto následkem je…