Input:

R 5/1963 (tr.); Zemědělské družstvo. Účastenství. Útok na veřejného činitele Garance

č. 5/1963 Sb. rozh. tr.
K naplnění znaků trestného činu útoku na veřejného činitele podle § 156 odst. 1 tr. zák. stačí, byla-li výhrůžka usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu vážně pronesena a stalo-li se tak v úmyslu působit na výkon pravomoci veřejného činitele nebo pro tento výkon. Nezáleží na tom, zda měl pachatel určitý úmysl výhrůžku splnit.
(Rozhodnutí krajského soudu v Brně ze dne 19. dubna 1962 - 3 To 147/62)
Okresní soud uznal obžalovaného vinným trestným činem útoku na veřejného činitele podle § 156 odst. 2 tr. zák., poněvadž obžalovaný dne 5.ledna 1962 v pohostinství Jednota napadl předsedu JZD výhrůžkou, že ho zabije proto, že mu dal špatný posudek.
Za to odsoudil soud obžalovaného k trestu odnětí svobody v trvání jednoho měsíce a podle § 58 a § 59 odst. 1 tr. zák. výkon trestu podmíněně odložil na zkušební dobu jednoho roku.
Krajský soud v Brně k odvolání okresního prokurátora napadený rozsudek zrušil a uznal obžalovaného vinným, že dne 5. ledna 1962 bezdůvodně napadl předsedu JZD nadávkami a výhrůžkou, že ho zabije, protože mu dal jako předseda JZD špatný posudek, čímž obžalovaný spáchal trestný čin útoku na veřejného činitele podle § 156 odst. 1 písm. b) tr. zák. Krajský soud odsoudil obžalovaného za to k trestu odnětí svobody na čtyři měsíce podmíněně na zkušební dobu dvou roků.
Z odůvodnění:
Soud prvého stupně zjistil, že obžalovaný napadl dne 5. 1. 1962 v hostinci předsedu JZD výhrůžkou, že ho stejně jednou zabije a že tak učinil proto, že se domníval, že předseda o něm vydal před časem nepříznivý posudek.
Odchylně od žaloby, která navrhovala, aby jednání obžalovaného bylo posouzeno jako trestný čin útoku na veřejného činitele podle § 156 odst. 1 písm. b) tr. zák., posoudil okresní