Input:

49/1967 Sb., Vyhláška ministerstva školství o postgraduálním studiu na vysokých školách, platné do 30.6.1990 Archiv

č. 49/1967 Sb., Vyhláška ministerstva školství o postgraduálním studiu na vysokých školách, platné do 30.6.1990
VYHLÁŠKA
ministerstva školství
ze dne 7. května 1967,
o postgraduálním studiu na vysokých školách
Ministerstvo školství v dohodě s příslušnými ústředními orgány stanoví podle § 19 odst. 2 zákona č. 19/1968 Sb., o vysokých školách:
§ 1
Základní ustanovení
(1)  Hlavní formou dalšího vzdělávání vysokoškolsky připravených odborníků je postgraduální studium, které jako systém, obsahově navazující na ukončené vysokoškolské studium, zajišťují vysoké školy ve spolupráci s Československou akademií věd a s jinými vědeckými, popřípadě odbornými institucemi.
(2)  Postgraduální studium poskytuje absolventům vysokých škol tématicky ucelenou teoretickou přípravu v užších specializacích nebo je seznamuje s novými vědeckými poznatky v příslušných oborech a jde-li o absolventy vysokých škol uměleckého směru, dále zdokonaluje v příslušném uměleckém oboru. Postgraduální studium s výjimkou jeho externí formy, trvá nejméně 200 vyučovacích hodin.1)
(3)  Postgraduálního studia se zúčastňují pracovníci zpravidla v oboru, který absolvovali na vysoké škole nebo v oboru příbuzném, popřípadě i v jiném, pokud si v něm potřebují získat nové vědomosti nebo prohloubit znalosti k výkonu svého zaměstnání.
§ 2
Organizace postgraduálního studia
(1)  Vysoké školy organizují jednotlivé běhy postgraduálního studia buď
a)  na návrh příslušných ústředních orgánů, národních výborů, oborových ředitelství, popřípadě i jiných organizací (dále jen „organizace”) nebo
b)  na základě rozhodnutí ministerstva školství, zpravidla na návrh vysokých škol.
(2)  Postgraduální studium se uskutečňuje formou denního, večerního, dálkového a externího studia, nebo účelným spojením těchto forem.
(3)  Obory, v nichž jsou jednotlivé běhy postgraduálního studia organizovány, stanoví, jde-li o studium uvedené v odstavci 1 pod písm. a) rektoři vysokých škol na návrh organizací; jde-li o studium uvedené v odstavci 1 pod písm. b) ministerstvo školství, zpravidla na návrh rektorů příslušných vysokých škol.
(4)  Vysoké školy zveřejňují a půlročním předstihem dvakrát ročně v úředních publikacích příslušných orgánů, popřípadě i v jiném tisku termíny zahájení jednotlivých běhů postgraduálního studia, fakulty a obory, ve kterých bude studium organizováno a předpokládané počty přijímaných účastníků.
(5)  Učební plány vypracovávají a organizaci studia stanoví fakulty ve spolupráci s příslušnými ústředními orgány; schvaluje je děkan fakulty. Učební plány postgraduálního studia učitelů a školských pracovníků schvaluje ministerstvo školství .
(6)  Na postgraduální studium se vztahují obdobně ustanovení § 10, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 27 a 28 vyhlášky ministerstva školství a kultury č. 25/1966 Sb., kterou se vydávají studijní předpisy pro vysoké školy.
(7)  Postgraduální studium se zakončuje závěrečnou zkouškou před zkušební komisí. Závěrečná zkouška se skládá z písemné práce a ze zkoušky ústní, popřípadě též praktické. Předsedu zkušební komise a její členy jmenuje děkan fakulty.
(8)  Vysoká škola vydává účastníkům postgraduálního