Input:

47/1966 Sb., Vyhláška ministerstva zdravotnictví o pohřebnictví, platné do 31.3.1988 Archiv

č. 47/1966 Sb., Vyhláška ministerstva zdravotnictví o pohřebnictví, platné do 31.3.1988
VYHLÁŠKA
ministerstva zdravotnictví
ze dne 13. června 1966
o pohřebnictví
Ministerstvo zdravotnictví stanoví v dohodě se zúčastněnými ústředními orgány podle § 82 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu:
Oddíl I
Oznámení úmrtí a prohlídka mrtvých
Oznámení úmrtí
§ 1
(1)  Úmrtí, pokud k němu nedošlo v zařízení léčebně preventivní péče, a nález těla mrtvého musí být oznámeny místnímu (městskému) národnímu výboru, popř. obvodnímu lékaři, v jehož obvodu osoba zemřela nebo tělo mrtvého bylo nalezeno. Stalo-li se to v dopravním prostředku za jízdy, učiní se oznámení místnímu (městskému) národnímu výboru, popř. obvodnímu lékaři, v jehož obvodu bylo tělo mrtvého z dopravního prostředku vyloženi. Místní (městský) národní výbor, popř. obvodní lékař vyrozumí o úmrtí nebo nálezu příslušný orgán Veřejné bezpečnosti.
(2)  Místní (městský) národní výbor, bylo-li oznámení učiněno jemu, vyrozumí neprodleně obvodního lékaře příslušného podle odstavce 1. Tento lékař vyrozumí lékaře příslušného k prohlídce mrtvých, není-li podle § 3 k této prohlídce sám oprávněn.
(3)  Úmrtí, k němuž došlo v zařízení léčebně preventivní péče, oznamuje toto zařízení neprodleně příslušnému orgánu Veřejné bezpečnosti; zároveň vyrozumí o úmrtí osoby blízké zemřelému1) pokud jsou mu známy.
(4)  Oznámení úmrtí nebo nálezu těla mrtvého musí být učiněno nejpozději do 12 hodin; je-li však podezření z trestného činu, musí se tak stát ihned.
§ 2
(1)  Úmrtí jsou povinni oznámit
a)  osoby, které v době úmrtí žily se zemřelým ve společné domácnosti,
b)  ten, v jehož bytě nebo domě osoba zemřela, popřípadě domovní důvěrník,
c)  lékař, který zemřelého při úmrtí ošetřování nebo byl k němu přivolán.
Oznamovací povinnost přechází na osobu uvedenou v dalším pořadí, není-li osoby uvedené na přednějším místě nebo nemůže-li tato osoba svou povinnost splnit.
(2)  Úmrtí osob, které zemřely v ošetřování, v zaopatření nebo v jiné péči veřejných ústavů nebo zařízení, je povinen oznámit vedoucí ústavu nebo zařízení, popř. pracovník jím pověřený.
(3)  Není-li osoby, která je povinna učinit oznámení podle předcházejících odstavců, má oznamovací povinnost každý, kdo se o úmrtí dověděl nebo nalezl tělo mrtvého, mohl-li podle okolností vědět, že oznámení nebylo dosud učiněno.
Prohlídka mrtvých
§ 3
(1)  Prohlídka mrtvého provádí příslušný obvodní lékař. Jestliže příslušný obvodní lékař zemřelého před smrtí ošetřoval nebo pomáhal při porodu dítěte, které se narodilo mrtvé, anebo je k zemřelému v příbuzenském vztahu, provede prohlídku jiný lékař, kterého ustanoví ředitel ústavu národního zdraví.
(2)  Prohlídku osob, které zemřely v zařízení léčebně preventivní péče, provádí lékař určený ředitelem zařízení. Jestliže ředit zařízení zemřelého před smrtí ošetřoval nebo pomáhal při porodu dítěte, které se narodilo mrtvé, nebo je k zemřelému v příbuzenském vztahu, určí lékaře nadřízený orgán.
(3)  Prohlídka osob, které zemřely v objektech ozbrojených sil nebo bezpečnostních sborů, provádějí lékaři zařízení těchto sil a sborů, popřípadě obvodní lékaři.
§ 4
(1)  Účelem prohlídky