Input:

188/2017 Sb., Vyhláška o podrobnostech zkoušky zakončující vzdělávací program zaměřený na výkon zahraniční služby Garance

č. 188/2017 Sb., Vyhláška o podrobnostech zkoušky zakončující vzdělávací program zaměřený na výkon zahraniční služby
VYHLÁŠKA
ze dne 27. června 2017
o podrobnostech zkoušky zakončující vzdělávací program zaměřený na výkon zahraniční služby
Ministerstvo zahraničních věcí (dále jen „ministerstvo”) stanoví podle § 32 odst. 5 zákona č. 150/2017 Sb., o zahraniční službě a o změně některých zákonů (zákon o zahraniční službě):
§ 1
Obsah, rozsah a způsob provedení zkoušky zakončující vzdělávací program zaměřený na výkon zahraniční služby
(1)  Zkouška zakončující vzdělávací program zaměřený na výkon zahraniční služby (dále jen „zkouška”), konaná osobou přijatou v ministerstvu do služebního poměru na služební místo určené k přípravě k výkonu zahraniční služby (dále jen „zkoušený”), zahrnuje písemnou a ústní část.
(2)  Písemná část zkoušky se koná formou vypracování a obhajoby závěrečné práce na zadané téma z oblasti zahraničních vztahů a služby v rozsahu minimálně 20 stran. Závěrečná práce se odevzdává v listinné a v elektronické podobě. Obhajoba závěrečné práce se koná nejdříve 14 dnů po jejím odevzdání. K závěrečné práci vypracuje posudek každý člen tříčlenné zkušební komise. Posudky v elektronické a listinné podobě se zkoušenému předají nejpozději 7 dnů před konáním obhajoby. Pokud zkušební komise dospěje k závěru, že závěrečná práce je způsobilá k obhajobě, doporučí práci k ústní obhajobě; v opačném případě závěrečnou práci vrátí zkoušenému k přepracování. Vrátit závěrečnou práci k přepracování lze pouze jednou.
(3)  Ústní část zkoušky se koná formou odpovědí na 3 zkušební otázky, které si zkoušený vylosuje ze seznamu 45 zkušebních otázek rozdělených po 15 otázkách do 3 tematických okruhů, a to okruhu politického, okruhu právního a konzulárního a okruhu ekonomického, zahrnujícího i veřejnou diplomacii, kulturu a diplomatický protokol. Z každého tematického okruhu si zkoušený vylosuje 1 zkušební otázku. Zkouška trvá zpravidla 60 minut. Zkoušce předchází příprava, která trvá nejméně 15 minut, nejvíce však 30 minut.
§ 2
Hodnocení zkoušky
(1)  Každá část zkoušky se hodnotí samostatně.
(2)  Zkoušený, který úspěšně obhájí závěrečnou práci, se v písemné části zkoušky hodnotí výrokem „vyhověl”; v opačném případě se hodnotí výrokem „nevyhověl”.
(3)  Zkoušený se dále v písemné části zkoušky hodnotí výrokem „nevyhověl”, pokud
a)  neodevzdá ve stanovené lhůtě závěrečnou práci, popřípadě přepracovanou závěrečnou práci,
b)  přepracovaná závěrečná práce není na základě závěru zkušební komise způsobilá k obhajobě,
c)  od obhajoby závěrečné práce, popřípadě přepracované závěrečné práce odstoupí, nebo
d)  se k obhajobě závěrečné práce, popřípadě přepracované závěrečné práce bez řádné omluvy nedostaví.
(4)  Zkoušený, který se v ústní části zkoušky hodnotí výrokem „vyhověl” alespoň u 2 ze 3 vylosovaných zkušebních otázek, se v ústní části zkoušky celkově hodnotí výrokem „vyhověl”; v opačném případě se hodnotí výrokem „nevyhověl”.
(5)  Zkoušený se dále v ústní části zkoušky hodnotí výrokem „nevyhověl”, pokud
a)  v průběhu ústní části zkoušky použije nedovolenou pomůcku,
b)  od ústní