Input:

99/1976 Sb., Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství České socialistické republiky o vodní stráži, platné do 31.12.2001 Garance

č. 99/1976 Sb., Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství České socialistické republiky o vodní stráži, platné do 31.12.2001
VYHLÁŠKA
ministerstva lesního a vodního hospodářství České socialistické republiky
ze dne 17. května 1976
o vodní stráži
Ministerstvo lesního a vodního hospodářství České socialistické republiky v dohodě s ministerstvem vnitra České socialistické republiky stanoví podle § 23 odst. 4 zákona České národní rady č. 130/1974 Sb., o státní správě ve vodním hospodářství:
§ 1
Vodní stráž k ochraně vod, vodních toků a vodohospodářských děl ustanovují okresní národní výbory, v Praze Národní výbor hlavního města Prahy (dále jen „vodohospodářské orgány”), v jejichž územním obvodu jsou vody, vodní toky, popřípadě vodohospodářská díla, k jejichž ochraně má být ustanovena. jsou-li tyto vody, vodní toky, popřípadě vodohospodářská díla, k jejichž ochraně má být ustanovena. Jsou-li tyto vody, vodní toky, popřípadě vodohospodářská díla na území několika okresů, popřípadě krajů, může vodní stráž ustanovit vodohospodářský orgán, v jehož obvodu má občan, navržený k ustanovení vodní stráží, své bydliště.
§ 2
(1)  Vodní stráží může být ustanoven Československý státní občan starší 21 let, oddaný socialistickému společenskému zřízení, bezúhonný, tělesně i duševně způsobilý k výkonu této funkce, požívající všeobecné vážnosti a důvěry, který zná povinnosti a práva vodní stráže a složil předepsaný slib.
(2)  Organizace,1) která navrhuje občana k ustanovení vodní stráží, předloží vodohospodářskému orgánu, příslušnému k ustanovení vodní stráže, doklad o zdravotním stavu navrhovaného, výpis z jeho rejstříku trestů, uvede kdy a jak jej poučila o povinnostech a právech vodní stráže a navrhne rozsah působnosti vodní stráže.
(3) Vodohospodářský orgán přezkouší znalosti navrženého o povinnostech a právech vodní stráže.
§ 3
Vodohospodářský orgán seznámí občana, jenž má být ustanoven vodní stráží, ve spolupráci s organizací, jež jeho ustanovení navrhuje, se stanoveným rozsahem jeho působnosti v této funkci. Při stanovení rozsahu této působnosti vychází vodohospodářský orgán z předloženého návrhu.
§ 4
(1)  Občan, který má být ustanoven vodní stráží, skládá vodohospodářskému orgánu tento slib:
„Slibuji, že jako vodní stráž bude chránit zájmy Československé socialistické republiky a že bude s největší péčí vykonávat ve stanoveném rozsahu ochranu vod, vodních toků, popřípadě vodohospodářských děl, že při své činnosti budu dodržovat právní předpisy a že nepřekročím oprávnění vodní stráži příslušející.”2)
(2)  Po složení slibu vydá vodohospodářský orgán vodní stráži osvědčení o ustanovení vodní stráží a služební odznak. V osvědčení určí rozsah