Input:

47/1990 Sb., Zákon o volbách do federálního shromáždění, ve znění účinném k 1.1.2010, platné do 31.12.2009 Archiv

č. 47/1990 Sb., Zákon o volbách do federálního shromáždění, ve znění účinném k 1.1.2010, platné do 31.12.2009
ZÁKON
ze dne 27. února 1990
o volbách do Federálního shromáždění
Ve znění:
Předpis č.
K datu
Poznámka
41/2009 Sb.
(k 1.1.2010)
ruší § 56
Federální shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:
ČÁST PRVNÍ
ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ
§ 1
Volby do Federálního shromáždění se konají na základě obecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním podle zásady poměrného zastoupení ve volebních krajích.
§ 2
(1)  Právo volit mají českoslovenští státní občané, kteří v den voleb dosáhli věku 18 let a zdržují se v den voleb na území některého z volebních krajů.
(2)  Právo volit však nemají občané, kteří byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům, nebo jejichž způsobilost k právním úkonům byly omezena.1)
(3)  Překážkou ve výkonu volebního práva je zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu.2)
§ 3
Poslancem Federálního shromáždění může být zvolen každý československý státní občan, který má právo volit a v den voleb dosáhl věku 21 let.
ČÁST DRUHÁ
VOLEBNÍ ÚZEMÍ
§ 4
Území pro konání voleb
Volby se konají na území Československé socialistické republiky.
§ 5
Volební kraje
Volební kraje tvoří území krajů3) podle stavu v den vyhlášení voleb.
§ 6
Státní mandátové číslo
(1)  Počet poslanců Sněmovny lidu volených na území České socialistické republiky a počet poslanců Sněmovny lidu volených na území Slovenské socialistické republiky určí předsednictvo Federálního shromáždění na základě státního mandátového čísla. Státní mandátové číslo pro volby do Sněmovny lidu se stanoví tak, že se celkový počet občanů zjištěný k 1. lednu roku, ve kterém se konají volby, dělí ústavně stanoveným počtem poslanců Sněmovny lidu.
(2)  V každé z obou republik bude voleno tolik poslanců, kolikrát je státní mandátové číslo obsaženo v součtu počtu občanů každé z obou republik. Jestliže se tímto způsobem nepodařilo přidělit všechny mandáty, přikáže se zbývající mandát té republice, která vykáže větší zbytek dělení.
(3)  Počet poslanců Sněmovny národů volených na území České socialistické republiky a počet poslanců volených na území Slovenské socialistické republiky je stanoven ústavním zákonem.
§ 7
Volební okrsky
(1)  Pro odevzdávání hlasovacích lístků a pro sčítání hlasů se vytvářejí v obcích volební okrsky.
(2)  Volební okrsky a volební místnost pro každý okrsek stanoví rada místního, popř. městského nebo obvodního národního výboru (dále jen „místní národní výbor”) nejpozději 30 dnů přede dnem volby.
(3)  Volební okrsek se vytvoří tak, aby zahrnoval zpravidla 1000 voličů. Pro vzdálené části obce lze vytvořit samostatné volební okrsky, je-li v nich alespoň 50 voličů.
(4)  Zvláštní volební okrsky mohou být vytvořeny v nemocnicích, porodnicích, sanatoriích, ústavech sociální péče a podobných ústavech a zařízeních nebo v jejich částech, avšak jen tehdy, je-li tam alespoň 100 voličů.
(5)  V celách zadržení4) nebo zajištění5) nebo v místech, kde se vykonává vazba nebo trest odnětí svobody, popř. kázeňský trest vězení, zabezpečí možnost výkonu volebního práva na základě voličského průkazu ve spolupráci s náčelníkem