Input:

395/2000 Sb., Úplné znění zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 212/1996 Sb., nálezem Ústavního soudu uveřejněným pod č. 243/1999 Sb. a zákonem č. 204/2000 Sb. Garance

č. 395/2000 Sb., Úplné znění zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 212/1996 Sb., nálezem Ústavního soudu uveřejněným pod č. 243/1999 Sb. a zákonem č. 204/2000 Sb.
PŘEDSEDA VLÁDY
vyhlašuje
úplné znění zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 212/1996 Sb., nálezem Ústavního soudu uveřejněným pod č. 243/1999 Sb. a zákonem č. 204/2000 Sb.
ZÁKON
o volbách do Parlamentu České republiky
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
ČÁST PRVNÍ
VOLBY DO PARLAMENTU
ČESKÉ REPUBLIKY
Oddíl první
Obecná ustanovení
§ 1
(1)  Tento zákon upravuje podmínky výkonu volebního práva, organizaci voleb a rozsah soudního přezkumu.
(2)  Do Parlamentu České republiky se volí na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se volí podle zásad poměrného zastoupení, do Senátu Parlamentu České republiky se volí podle zásad většinového systému.
(3)  Volby do Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky uveřejněno.
(4)  Volby do Parlamentu České republiky se konají v jednom dni; hlasování začíná v 8.00 hodin a končí ve 22.00 hodin. Dnem voleb do Parlamentu České republiky je den pracovního klidu před pracovním dnem .
(5)  Voličem je státní občan České republiky (dále jen „občan”), který v den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Ve druhém kole voleb do Senátu může volit i občan, který v den konání druhého kola voleb dosáhl věku nejméně 18 let.
§ 2
Překážkami ve výkonu volebního práva jsou
a)  zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu,1)
b)  zbavení způsobilosti k právním úkonům.2)
§ 3
Volební okrsky
(1)  Hlasování do Parlamentu České republiky probíhá ve stálých volebních okrscích vytvořených podle zvláštního zákona.3)
(2)  Pro hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mimo území České republiky se vytvářejí zvláštní stálé volební okrsky (dále jen „zvláštní volební okrsky”) při zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky, s výjimkou konzulárních úřadů vedených honorárními konzulárními úředníky (dále jen „zastupitelský úřad”). Území zvláštního volebního okrsku je vymezeno územním obvodem zastupitelského úřadu.
§ 4
Voliči jsou zapsáni ve stálých seznamech voličů (dále jen „stálý seznam”), popřípadě ve zvláštních seznamech voličů (dále jen „zvláštní seznam”). Každý volič může být zapsán pouze v jednom seznamu voličů.
§ 5
Stálý seznam
Stálý seznam je veden podle zvláštního zákona.4)
§ 6