Input:

126/1992 Sb., Zákon o ochraně znaku a názvu Červeného kříže a o Československém červeném kříži, ve znění účinném k 1.7.2017 Garance

č. 126/1992 Sb., Zákon o ochraně znaku a názvu Červeného kříže a o Československém červeném kříži, ve znění účinném k 1.7.2017
ZÁKON
ze dne 5. března 1992
o ochraně znaku a názvu Červeného kříže o Československém červeném kříži
Ve znění:
Předpis č.
K datu
Poznámka
nález ÚS
261/2000 Sb.
(k 15.8.2000)
ruší bod 10 části I přílohy Přehled nemovitého majetku
375/2011 Sb.
(k 1.4.2012)
vkládá v § 4 nové písm. e)
183/2017 Sb.
(k 1.7.2017)
mění § 2
Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:
ČÁST PRVNÍ
Ochrana znaku a názvu Červeného kříže
§ 1
(1)  Znaku červený kříž na bílém poli a slov „červený kříž” nebo „ženevský kříž” chráněných Ženevskými úmluvami z 12. srpna 1949, o ochraně obětí války, ve znění dodatkových protokolů k těmto úmluvám z 8. června 19771) (dále jen „Ženevské úmluvy”) smí na území České a Slovenské Federativní Republiky v době míru užívat pouze:
a)  vojenská zdravotnická služba k označení a na ochranu zdravotnických útvarů a ústavů, personálu a materiálu chráněných Ženevskými úmluvami a ostatními mezinárodními úmluvami upravujícími obdobné věci, jimiž je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána;
b)  Československý červený kříž (§ 3), jeho ústavy a zařízení, při své činnosti v případech uvedených pod písmen a) a při své jiné činnosti v době míru za podmínek stanovených Ženevskými úmluvami;
c)  mezinárodní organizace Červeného kříže a jejich personál;
d)  provozovatelé vozidel určených jako ambulance a provozovatelé záchranných stanic výlučně určených k bezplatnému ošetřování raněných nebo nemocných k označení těchto ambulancí a záchranných stanic v době míru, avšak jen s výslovným souhlasem Československého červeného kříže (§ 3).
(2)  Pro jiné účely nebo jinými fyzickým nebo právnickými osobami nesmí být znaku a názvu uvedených v odstavci 1 nebo znaku a názvu je napodobujících užíváno.
§ 2
(1)  Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně použije znak nebo název uvedený v § 1.
(2)  Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do
a)  10 000 Kč,
b)  50 000 Kč, jde-li o jednání v době událostí, na něž se vztahují Ženevské úmluvy.
(3)   Výnosy z pokut uložených podle odstavce 1 plynou ve prospěch Československého červeného kříže.
(4)   Neoprávněné označení věci znakem nebo názvem uvedeným v § 1 je povinen neprodleně odstranit držitel věci; neučiní-li tak, rozhodne příslušný správní orgán o odstranění neoprávněného označení na náklad držitele. Nelze-li neoprávněné označení z věci odstranit, vysloví příslušný správní orgán propadnutí nebo zabrání věci, a to i když k projednání přestupku podle odstavce 1 nebo k projednání trestného činu nedošlo; propadlá nebo zabraná věci připadá bez náhrady Československému červenému kříži.
ČÁST DRUHÁ
Československý červený kříž
§ 3
(1)  Československý červený kříž je společností ve smyslu zákona o sdružování občanů2) .
(2)  Jedinou státem uznanou společnosti Červeného kříže na území České a Slovenské Federativní Republiky je Československý červený kříž se sídlem v Praze.
§ 4
Československý červený kříž má postavení a oprávnění národní společnosti podle Ženevským úmluv a plní zejména tyto úkoly:
a)  působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby;
b)  působí v oblasti civilní obrany a ochrany