Input:

103/1990 Sb., Zákon, kterým se mění a doplňuje hospodářský zákoník, ve znění účinném k 1.1.2007 Garance

č. 103/1990 Sb., Zákon, kterým se mění a doplňuje hospodářský zákoník, ve znění účinném k 1.1.2007
ZÁKON
ze dne 18. dubna 1990,
kterým se mění a doplňuje hospodářský zákoník
Ve znění:
Předpis č.
K datu
Poznámka
186/2006 Sb.
(k 1.1.2007)
ruší čl. VI
Federální shromáždění Československé federativní republiky se usneslo na tomto zákoně:
Čl. I
Hospodářský zákoník č. 109/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů, se mění a doplňuje takto:
1. Preambule se vypouští s výjimkou posledního odstavce. Poslední odstavec začíná slovy „Vycházejíc z toho”.
2. Články I až X včetně nadpisu se vypouštějí.
3. § 1 včetně odkazu1) zní:
㤠1
(1)  Hospodářský zákoník upravuje vztahy vznikající při podnikatelské činnosti právnických a fyzických osob (dále jen „organizace”), oprávněných k této činnosti podle tohoto zákona a zvláštních právních předpisů,1vztahy při hospodářském styku právnických osob a majetkovou odpovědnost v těchto vztazích.
(2)  Hospodářský zákoník upravuje též
a)  státní vlastnictví a jeho výkon a vlastnictví právnických osob, pokud není upraveno zvláštním zákonem,
b)  obchodní společnosti, tichou společnost, konsorcium a společný podnik,
c)  podnikový rejstřík,
d)  hospodářské pokuty,
e)  orgány hospodářského řízení, jejich oprávnění vydávat opatření ve vztazích při řízení hospodářské činnosti organizací a majetkovou odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.
4. Nadpis nad § 2 se vypouští.
5. § 2 až 5 zní:
㤠2
Podnikatelskou činností se rozumí trvalé provozování výroby, obchodu nebo poskytování služeb a prací anebo jiné činnosti za účelem získávání trvalého zdroje peněžních příjmů.
§ 3
Na subjekty podnikající na základě zákona o soukromém podnikání občanů nebo na základě zákona o podniku se zahraniční majetkovou účastí se nevztahují ustanovení tohoto zákona, která stanoví bez souhlasu stran vznik povinnosti uzavřít, změnit nebo zrušit smlouvu nebo pravomoc založit, změnit nebo zrušit závazky, jakož i ta ustanovení, která svým obsahem neodpovídají povaze těchto subjektů a jejich podnikání nebo jsou v rozporu s jejich postavením vymezeným v zákoně.
§ 4
Organizace rozhodují o své podnikatelské činnosti samostatně. Činnost a územní působnost organizace lze omezovat nebo do ní zasahovat pouze za podmínek a způsobem, stanovených zákonem. Kontrolu činnosti organizací mohou provádět státní kontrolní orgány pouze v rozsahu a za podmínek, stanovených zákonem.
§ 5
Obchodní název (firma)
(1)  Organizace provozují svou podnikatelskou činnost pod svým obchodním názvem (firmou), který se musí zřetelně lišit od jiných obchodních názvů (firem). Do podnikového rejstříku nesmí být zapsán název, který by mohl uvádět v omyl svou zaměnitelností. Zanikne-li organizace, zaniká i právo k jejímu obchodnímu názvu (firmě).
(2)  Obchodní název (firma) musí obsahovat údaj, o jakou organizačně právní formu, popřípadě druh organizace jde.
(3)  Organizace, pro níž byl obchodní název (firma) zapsán, má časově neomezené výlučné právo názvu užívat. Proti tomu, kdo nedovoleně obchodního názvu (firmy) užívá, může se ten, jehož zájmy byly dotčeny, domáhat, aby od tohoto jednání upustil a aby nahradil způsobenou škodu. Byl-li obchodní název (firma) zapsán v rozporu s těmito ustanoveními, může