Input:

156/1991 Sb., Vyhláška ministerstva životního prostředí České republiky o zřízení chráněné krajinné oblasti Železné hory, ve znění účinném k 1.6.2016 Garance

č. 156/1991 Sb., Vyhláška ministerstva životního prostředí České republiky o zřízení chráněné krajinné oblasti Železné hory, ve znění účinném k 1.6.2016
VYHLÁŠKA
ministerstva životního prostředí České republiky
ze dne 27. března 1991
o zřízení chráněné krajinné oblasti Železné hory
Ve znění:
Předpis č.
K datu
Poznámka
142/2016 Sb.
(k 1.6.2016)
ruší § 3 a přílohu č. 2
Ministerstvo životního prostředí České republiky stanoví v dohodě se zúčastněnými ústředními orgány státní správy podle 8 odst. 2 zákona č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody (dále jen „zákon”):
§ 1
Území vymezené v příloze této vyhlášky se určuje za chráněnou krajinnou oblast Železné hory (dále jen „oblast”).
§ 2
(1)  Účelem vyhlášky je ochrana a postupná obnova hodnot krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků a vytvoření a rozvíjení ekologicky optimálního systému všestranného využívání krajiny a jejích přírodních zdrojů v oblasti.
(2)  K typickým znakům oblasti náleží zejména její povrchové utváření, včetně vodních ploch a toků, její rostlinstvo a volně žijící živočišstvo, rozvržení a využití lesního a zemědělského půdního fondu a ve vztahu k ní také rozmístění a urbanistická skladba sídlišť a místní zástavba lidového rázu.
§ 3
(zrušen vyhl. č. 142/2016 Sb. k 1.6.2016)
§ 4
(1)  Na celém území je zakázáno:
a)  ukládat odpadky nebo odpady mimo místa k tomu určená,
b)  tábořit, parkovat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy s výjimkou služebních vozidel zajišťujících hospodářskou činnost v lesích (např. těžba dřeva) a rozdělávat ohně mimo vyhražená místa,
c)  provádět horolezeckou činnost nebo výcvik vysokohorské turistiky mimo místa vyhražená ministerstvem životního prostředí České republiky (dále jen „ministerstvo”),
d)  při výkonu práva myslivosti používat otrávených návnad.
(2)  V zóně I a II je zakázáno zavádět geograficky nepůvodní druhy rostlin a živočichů.
(3)  Jen po projednání s příslušným orgánem státní ochrany přírody lze na území oblast:
a)  pořádat veřejné, sportovní nebo jiné hromadné akce mimo intravilány obcí,
b)  rozšiřovat a upravovat síť turistických cest,
c)  stanovit plány chovu a lovu zvěře, jakostních tříd honiteb, únosných stavu zvěře s výjimkou hrazených honiteb ministerstva zemědělství České republiky.
§ 5
(1)  Územní rozvoj v oblasti je řízen na základě schválené územně plánovací dokumentace,1) zejména územního plánu velkého územního celku. Územní plán velkého územního celku vymezuje ve směrnici pro uspořádání území odstupňovanou intenzitu ochrany přírody v jednotlivých zónách.
(2)  Investoři a projektanti staveb na území oblasti musí dbát toho, aby architektonické řešení nových staveb nebo zněn staveb bylo v souladu s charakterem oblasti z hlediska estetického a ekologického začlenění staveb do krajiny.
(3)  Při zpracování návrhů na umístění staveb pro průmysl, zemědělství, lesní hospodářství, skladování, těžební práce, staveb pro dopravu, rozvod energií, vodní hospodářství, rekreačních a sportovních zařízení a pro stanovení dobývacích prostorů jsou právnické a fyzické osoby povinny navrhnout a zdůvodnit takové řešení; které je z hlediska ochrany přírody v oblasti celospolečensky nejvýhodnější.