Wait please ...
R 153/2011
Bolestné. Náhrada škody. Náhrada za ztrátu na ...
 
Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Do not fill this:

Speciální akce !

Nyní máte možnost ověřit si kvalitu zcela zdarma!

Zaregistrujte se a získejte možnost prohlédnout si zdarma 3 odborné články dle Vašeho výběru.

OBJEDNEJTE

bezplatného odemčení 3 placených článků

Po objednání získáte možnost zobrazit si během následujících 24 hodin jakékoliv 3 články z placeného obsahu .

Ukázka obsahu:

R 153/2011; Bolestné. Náhrada škody. Náhrada za ztrátu na výdělku. Pracovní úraz. Promlčení. Ztížení společenského uplatnění

č. 153/2011 Sb. rozh.
Při úvaze o tom, kdy se poškozený doví o škodě spočívající ve ztížení společenského uplatnění, je třeba zaměřit pozornost nikoliv abstraktně na ustálení zdravotního stavu obecně jako takového, nýbrž na to, kdy se zdravotní stav poškozeného ustálil natolik, aby bylo možné poprvé konkrétně hodnotit ztížení společenského uplatnění vyjádřené jednotlivými položkami přílohy č. 2 k vyhlášce č. 440/2001 Sb., a kdy tedy bylo lze na základě skutkových okolností, které měl poškozený k dispozici, objektivně provést jeho ohodnocení.
Na ustálení zdravotního stavu poškozeného nelze usuzovat zpětně z poznatků o vývoji zdravotního stavu získaných po skončení léčby v dalším období na základě zhoršení, které nebylo původně předpokládáno.
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 7. 7. 2011, sp. zn. 21 Cdo 752/2010)
Žalobce se domáhal (žalobou změněnou se souhlasem soudu prvního stupně), aby mu žalovaná zaplatila na náhradě za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti za dobu od 1. 1. 2006 do 28. 2. 2009 částku 747 540 Kč s úroky z prodlení, a aby mu platila od 1. 3. 2009 pravidelný měsíční peněžitý důchod ve výši 21 036 Kč a aby mu zaplatila na zvýšení náhrady za ztížení společenského uplatnění částku 72 000 Kč. Žalobu zdůvodnil zejména tím, že u žalované pracoval jako hasič - vedoucí chemicko-technické služby a že dne 11.9. 1996 utrpěl pracovní úraz, neboť při služební cestě vozidlem Škoda 105 S, které nebylo vybaveno opěrkami hlavy, do jeho stojícího vozidla narazilo vozidlo vojenské policie SPZ 377-77-51. Nárazem byl vymrštěn horní polovinou těla do prostoru palubní desky a zpětným nárazem byl pak vržen do prostoru sedadla, páteří v okolí lopatky narazil plnou intenzitou na hranu sedadla, a protože nebyl tlumen hlavovou opěrkou, došlo k silnému zvrácení hlavy v krční páteři. Zdravotní problémy způsobené podvrtnutím páteře se postupně zhoršovaly a dohodou ze dne 1.12. 2000 byl pracovní poměr ke dni 26. 12. 2000 ze zdravotních důvodů ukončen. Žalobci náleželo odchodné a náhrada za ztrátu platu „do výše posledního měsíčního hrubého příjmu dle novely zákona č.

...
Konec ukázky
...

Přístup k tomuto dokumentu mají jen předplatitelé Fulsoft.cz po přihlášení osobním uživatelským jménem a heslem.

 

Objednejte si předplatné Fulsoft.cz a získejte tak přístup k dokumentům z pěti zdrojů. Velmi snadnou orientaci usnadňuje propracovaný systém vyhledávání, díky kterému rychle najdete vždy správné a ověřené informace.

Více o Fulsoft.cz

 
 Váš dotaz / názor
Co byste změnili na tomto portálu?
 Úspěšně odesláno
Do not fill this:
  nahoru